2024. 05. 03. Péntek Tímea, Irma napja
Jelenleg a TV-ben:

Paláver

Következik:

Híradó 17:00

Külföld

Tovább csökkent a napi halálesetek és az intenzív ellátásra szorulók száma Németországban

Tovább csökkent Németországban az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) okozta betegséggel (Covid-19) összefüggő halálesetek napi száma és a betegség miatt intenzív kórházi kezelésre szorulók száma a szerdán megjelent hivatalos adatok szerint. Boris Johnson brit miniszterelnök pedig arról beszélt, hogy a brit kormány nem tiltotta meg az oltóanyag-exportot

  • Tovább csökkent a napi halálesetek és az intenzív ellátásra szorulók száma Németországban

A Robert Koch országos közegészségügyi intézetnek (RKI) 24 óra alatt 300 halálesetet jelentettek a helyi - járási, városi - egészségügyi hivatalok. Ez jelentős csökkenés az utóbbi hetek valamennyi szerdai adatához képest. A trendet mutatja, hogy például egy hónapja, február 10-én még 813 halálos áldozatot jegyeztek fel, két hete, február 24-én pedig 418 elhalálozásról tettek bejelentést az RKI-nek.

Ugyancsak csökken a Covid-19 miatt intenzív ellátásra, illetve gépi lélegeztetésre szorulók száma. Az intenzív és baleseti ellátási terület szakmai szervezetének (DIVI) szerdai összesítése szerint országszerte 2736 embert ápolnak az intenzív osztályokon a Covid-19 miatt.

Ez 49-cel kevesebb az egy nappal korábbi 2687-nél, 87-tel kevesebb az egy héttel korábbi 2823-nál, és pontosan ezerrel kevesebb az egy hónappal korábbi 3736-nál.

A Covid-19 miatt intenzív osztályon fekvők közül 1570 ember szorul gépi lélegeztetésre. Ez az szám egy héttel korábban még 1629 volt, egy hónappal korábban pedig 2095.

A DIVI szerdai jelentése szerint országszerte 24 214 intenzív ellátási ágyat üzemeltetnek, ezek közül 3681 ágy szabad. A vészhelyzeti tartalék, azaz a pillanatnyilag nem használt, és hét napon belül üzembe helyezhető intenzív ágyak száma 10 417 - áll a szervezet jelentésében.

Szakértők szerint a meredeken csökkenő trend az oltási kampány előrehaladásának tulajdonítható.

Erről beszélt például a szövetségi kormány munkáját a fertőző betegségek elleni védekezés ügyében ajánlásokkal segítő testület, az állandó oltási bizottság (STIKO) vezetője egy szerdai lapinterjúban. Thomas Mertens a Rheinische Post című lapban közölt interjúban kifejtette, a kampány elsőbbségi sorrendjének elején álló csoportoknál, az idősotthonok és az ápolási otthonok lakóinak körében máris jelentősen csökkent a súlyos megbetegedések és a halálesetek száma.

A december végén elindított oltási kampányban a szövetségi kormány szerdai adatai szerint eddig 8 161 238 oltást adtak be. Legalább egy oltást 5 555 420 ember, a lakosság 6,7 százaléka kapott. Közülük 2 605 818 ember, azaz a lakosság 3,1 százaléka mindkét adagot megkapta.

Ugyanakkor az új fertőződések száma nem csökken, amit a vírus új mutánsai, főleg a B.1.1.7 jelzésű, "brit" vírusváltozat előretörésére vezetnek vissza a járványügyi szakértők.

Az RKI szerdai adatai szerint az utóbbi 24 órában országszerte 9146 fertőződést szűrtek ki tesztekkel. Ez mérsékelt növekedés az egy héttel korábbi 9019-hez képest.

Az új regisztrált fertőződésekkel együtt 2 518 591 ember szervezetében mutatták ki a SARS-CoV-2-t Németországban. A járvány áldozatainak száma a 300 új halálesettel 72 489-re emelkedett.

Johnson: A brit kormány nem tiltotta meg az oltóanyag-exportot

Boris Johnson brit miniszterelnök szerdán hivatalosan cáfolta az Európai Tanács elnöke, Charles Michel előző napi közlését, amely szerint a brit kormány megtiltotta a koronavírus elleni oltóanyagok exportját. 

Az Európai Unió állam- és kormányfői alkotta testület vezetője kedden közzétett írásos helyzetértékelésében úgy fogalmazott: döbbenten hallja, hogy az EU-val szemben az "oltóanyag-nacionalizmus" vádja hangzik el.

Michel szerint "a tények nem hazudnak: az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok rendelt el teljes tilalmat a területükön gyártott vakcinák és oltóanyag-komponensek exportjára".

Az Európai Tanács vezetője hozzátette: az EU ezzel szemben csak azért vezetett be ellenőrzést a területén gyártott vakcinákra, hogy azok a vállalatok, amelyekkel szállítási és előfinanszírozási szerződéseket kötött, ne exportáljanak oltóanyagot más fejlett országoknak, amíg az EU-nak le nem szállították a megígért mennyiséget.

Michel hozzátette: az EU soha nem állította le a vakcinaexportot.

Boris Johnson a képviselői kérdések és az azonnali miniszterelnöki válaszok szokásos szerda délutáni alsóházi órájában, az Európai Tanács elnökének előző napi nyilatkozatára reagálva kijelentette: "korrigálni" kívánja Charles Michel azon közlését, hogy az Egyesült Királyság leállította a vakcinaexportot.

"Szeretném egyértelművé tenni, hogy egyetlen adag (koronavírus)-vakcina vagy oltóanyag-komponens exportjának sem álltuk útját" - mondta a brit kormányfő.

Johnson hangsúlyozta: a koronavírus-világjárvány elleni globális harcban mindenki ugyanazon az oldalon áll, és London is ellenzi az oltóanyag-nacionalizmus minden megnyilvánulási formáját.

Hozzátette: bízik abban, hogy a londoni alsóház mindegyik frakciója visszautasítja a brit vakcinaexport-tilalomról az Európai Tanács elnöke által megfogalmazott állításokat.

Johnson nyilatkozata előtt nem sokkal a brit külügyminisztériumba kérették az EU londoni képviseletének egyik tisztviselőjét, és közölték vele, hogy Charles Michel "nem helytálló állításokat" közölt a brit vakcianexportról.  

A koronavírus elleni oltóanyagok exportjának ügye nem először szít konfliktust London és az EU között.

Az Európai Bizottság január végén kiterjesztette Észak-Írországra is a koronavírus elleni oltóanyagok exportjára bejelentett uniós ellenőrzés hatályát, életbe léptetve a brit EU-tagság megszűnéséről (Brexit) szóló megállapodás észak-írországi protokolljának 16. cikkét, amely kivételes helyzetekben felülírhatja a protokoll előírásait.

A döntést az Európai Bizottság rövid időn belül visszavonta, miután Boris Johnson telefonon sürgősségi egyeztetést tartott Ursula von der Leyennel, a bizottság elnökével és kifejezésre juttatta London súlyos aggályait az uniós lépéssel kapcsolatban.

A cikkely rövid életű alkalmazása is komoly felháborodást keltett Londonban, Belfastban és Dublinban, mivel a protokoll e kitételének életbe léptetése elvileg lehetővé teszi a fizikai ellenőrzés újbóli bevezetését Észak-Írország és az Ír Köztársaság határán.

A Brexit-megállapodáshoz fűzött észak-írországi protokoll egyik legnagyobb horderejű eleme éppen az, hogy ezt a határt - amely az Egyesült Királyság és az EU egyetlen szárazföldi vámhatára - minden körülmények között teljesen nyitva kell tartani.

Az ír-északír határon az észak-írországi rendezési folyamat egyik fő vívmányaként hosszú évek óta semmiféle ellenőrzés nincs.

MTI

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!