Emmanuel Macron megerősítette a korábbi, nagy port kavaró állítását, amely szerint NATO alakulatokat küldene Ukrajnába. Úgy véli, ha Ukrajna segítséget kér a Nyugattól, akkor érdemes megfontolni, hogy pontosan hogyan tud az invázió alatt álló ország segítségére lenni. Macron szerint az indokolja a lépést, hogy Moszkva láthatóan nem kíván megállni:
Nem zárok ki semmit, mert olyasvalakivel állunk szemben, aki nem zár ki semmit. Kétségtelenül túlságosan is tétován határoztuk meg a fellépésünk határait valakivel szemben, akinek már nincsenek, és aki az agresszor!
A francia elnök azt is elmondta szerinte semmi sem garantálja, hogy az orosz alakulatok megállnának majd a kelet-európai országban és könnyen újabb államok kerülhetnek Moszkva célkeresztjébe.
"Nekem rendkívül fura, hogy az amerikai külügyminiszter, aki profi, azt mondja, ha választani kell, hogy a saját üres fegyverraktáraimat feltöltöm, vagy pedig fegyvert szállítok Ukrajnának, a másodikat kell választani. Csak egyszer mondaná el az okát. (...) Mit mondtak? Hogy az ukrán hadsereg elfáradt. Jelenleg Ukrajnában a férfi lakosság 15 százaléka van a fegyveres erők keretében. Ez egy óriási szám. Mit mondanak? Hogy ezt a számot növelni kell. Oké, honnan vonom el a férfiakat? A gazdaságból vagy a külföldön lévők közül. Na most, a külföldön lévők közül egyetlen ország hajlandó visszaadni a náluk élő férfiakat, ez Litvánia. 29 ezer fő. (...) Rengeteg ember a fronton elfáradt, de nem lehet hazaküldeni, mert nincs kit a helyébe küldeni."
- mondta Nógrádi György, biztonságpolitikai szakértő. Hozzátette, csak a fegyverszünet és béke lenne a megoldás, de ettől ma Európa és Ukrajna elhatárolódik.
Az uniós tagállamok belügyminiszterei hétfőn a belgiumi Gentben tartottak informális találkozót, hogy megvitassák azokat a lépéseket, amelyek lehetővé teszik az új migrációs és menekültügyi paktum végrehajtását.
"Az uniós intézményekben az Európai Parlamentben és a Tanácsban végzett sokéves munkának köszönhetően megjavítjuk a tönkrement migrációs és menekültügyi rendszerünket" - mondta Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyi biztosa.
"Bizakodónak látszik a biztos asszony, bár kimondta, hogy az elmúlt években tönkrement. (...) Maga a paktum nem ad okot az optimizmusra. Az egy más kérdés, hogy az európai apparátus, a bürokrácia azon küzd, hogy létrehozzák azt az újabb apparátust, melynek az lesz a feladata, hogy a tagállamokat ellenőrizze, hogy biztosan végrehajtsák ezt a paktumot és az ebből következő súlyos lépéseket és ha nem, akkor kezdeményezzék az adott tagállamnak a szankcionálását. Erre szoktuk azt mondani, hogy talán mi nem egészen ebbe az Európai Unióba léptünk be"
-fogalmazott Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági tanácsadója.