A migráció és a biztonság kérdése, valamint a klímavédelem foglalkoztatta leginkább az európai uniós választópolgárokat –
ezt mutatták ki a kutatások, a választások előtti felmérések, amit később igazoltak a választási eredmények is, amelyek az európai politika jelentős átrendeződését hozzák majd magukkal.
A menekültügy reformja, a határvédelem kérdése és a terrorelhárítási együttműködés szorosabbra fűzése. Ezeknek a kérdéseknek a megoldása várat magára, amelyben a nemzeti kormányok mellett az Európai Parlamentnek és az Európai Bizottságnak is lesz szerepe. Ezzel kapcsolatban az a kérdés, hogy mindez a nemzetállamok kormányának kiegészítéseként, azokkal együttműködve vagy éppenséggel azok kárára történik majd.
A határvédelem, idegenrendészet és terrorelhárítás hatékonyságának növelése égető kérdés, mutatja ezt a franciaországi Lyonban elkövetett bombatámadás.
A francia terrorellenes ügyészség nyomozása eredményes volt. Négy embert vettek őrizetbe, köztük magát a robbantás elkövetőjét. A tettes egy 24 éves informatikushallgató, aki algériai állampolgár.
A jelenlegi európai helyzetet elemezve Földi László kiemelte:
„a Néppártban lévő erők jelentős része ellenzi a bevándorlást”. A választások előtti kampányban a politikai erők zöme a biztonságot ígérte a választópolgároknak. „Ha a politikusok nem eszerint járnak el, a továbbiakban nem ezt teszik: a tűzzel játszanak” – nyilatkozta a szakértő.
A Balkán még mindig Európa puskaporos hordója. Aleksandar Vučić szerb elnök harckészültségbe helyezte hazája hadseregét, miután a koszovói különleges rendőri alakulatok több észak-koszovói szerbet is letartóztattak és elhurcoltak, amire reagálva Georg Spöttle úgy vélekedett:
az is érdekes fejlemény, hogy bűncselekményekkel vádoltak és őrizetbe vettek között ott van az ENSZ egyik orosz származású katonatisztje is.
Hír TV