Az igazgató emlékeztetett, hogy a kormányt a szabad demokraták, a zöldek és a szociáldemokraták alkották, a széteséshez pedig az eltérő kormányzási szándékok, nézetek vezettek. Eközben pedig folyamatosan jöttek a hírek, hogy a német gazdasági növekedési számok évtizedek óta nem voltak ilyen tartósan gyengék.
Német választás 2025: ez a nagy veszély, ami fenyegeti a magyar gazdaságot
Az igazgató felhívta a figyelmet, hogy emiatt az új kormánnyal szemben egyre nagyobbak a várakozások. Nem lenne szerencsés, ha az új kormány huzamosabb ideig nem tudna megalakulni, ahogy például Ausztriában történt. Árokszállási Zoltán ugyanakkor azt gondolja: akármi lesz is most az eredmény, a nyomást az új, lehetséges szereplők is érzékelik, emiatt biztos lesz erős szándék a koalíciós tárgyalások mihamarabbi megkezdésére.
Kiemelte, hogy az előrehozott választás, illetve az előző kormánykoalíció megbukása is nagyrészt annak a következménye, hogy Németország gazdaságilag nehéz helyzetbe került. Emiatt az új kormányra nyomás nehezedne, hogy a különböző dilemmákat és ellentéteket félretegyék, és minél hamarabb tegyenek a gazdaságot segítő, élénkítő lépéseket. Természetesen kockázat, ha a koalíció lassabban alakulna meg, de a közgazdász szerint ez senkinek sem érdeke Németországban. Úgy véli, ha a választás után belátható időn belül tud alakulni egy új kormány, mely már idén tud hozni megfelelő intézkedéseket, akkor annak hatására először a bizalom, majd pedig a gazdasági növekedés is meg tud indulni Németországban.
Magyarországon a stabilizálódás és az emelkedés éve lehet 2025
A magyar beruházásokkal kapcsolatban elmondta, hogy az elmúlt évben gyengén alakult a beruházási időszak, visszaesés következett be. Az idei évben már jóval kedvezőbbek a kilátások, ami a várhatóan picit javuló külpiaci konjunktúrának, a kormányzati programoknak, valamint a fogyasztás várható növekedése miatt élénkülő belső keresletnek köszönhető. A beruházások stabilizálódására lehet számítani, amit az is segít, hogy a Demján Sándor-programon keresztül több mint 1400 milliárd forint forrás juthat a gazdaságba kedvezményes beruházási hitel-, lízing- és tőkeprogramok, valamint részben vissza nem térítendő támogatások formájában – hívta fel a figyelmet az MBH Elemzési Centrum vezetője.
Úgy gondolja, hogy a stabilizálódás az év első felében megtörténik, a másodikban pedig nagy esély van arra, hogy jön az emelkedés. A kormányzati programokban az rendkívül pozitív elem, hogy nagyon sok különböző helyzetet tudnak kezelni, ami a vállalkozások előtt állhatnak, mérettől vagy szektortól függetlenül. A cégek ezekkel nagyobb bátorsággal vághatnak bele beruházásokba, de Árokszállási Zoltán kiemelte azt is, hogy elsősorban keresleti oldalról lenne szükség markáns változásra, növekedésre, hogy a beruházások lendületbe jöjjenek. „Ezzel kapcsolatban valamennyire azért optimistábbak lehetünk, mint eddig” – tette hozzá.
Az optimizmusra az adhat okot, hogy a reálbérek emelkedése, a családi adókedvezmény növelése, az állampapírok utáni kifizetések és lejáratok, valamint a munkáshitel mind tovább növelhetik a belső keresletet. Ha minden jól megy, a gazdasági növekedés az idei év végére akár a 4 százalékot is elérheti.
Forrás: Világgazdaság
Fotó: DPA Picture-Alliance via AFP