Venezuela a világ egyik leggazdagabb országa lehetne, hiszen rengeteg természeti kinccsel, köztük hatalmas kőolajkészlettel rendelkezik, de az ország vezetése szélsőbaloldali politikát folytatott, a kőolaj ára lezuhant, Venezuela nemzetközi kapcsolatai darabokra törtek – hívta fel rá a figyelmet Nógrádi György, aki kiemelte, a térség meghatározó hatalma az Amerikai Egyesült Államok.
A szakértő közlése szerint
a jelenlegi amerikai vezetés abban érdekelt, hogy a jelenlegi baloldali vezetés elveszítse a hatalmát Venezuelában.
Az elmondottakhoz Horváth József biztonságpolitikai szakértő hozzátette, egy hibrid háborúnak vagyunk a tanúi, ami nem szól másról, mint amit látni lehetett 2014-ben a kijevi Majdan téren, vagyis arról van szó, hogy „fel kell építeni egyfajta káoszt, amiből jó esetben el kell jutni oda, hogy hatalomváltás menjen végbe”. Horváth József szerint a venezuelai események kapcsán az amerikai és az orosz fél egymásnak feszülésének lehetünk a tanúi, hiszen Oroszország azzal, hogy gyakorlatilag az USA szomszédságában - Kubán kívül - Venezuela ügyében is kemény álláspontot fogalmazott, vélhetően az alkupozícióit igyekszik erősíteni, ami akár Ukrajna, akár a Romániába, vagy Lengyelországba telepítendő NATO-csapatok vonatkozásában.
Nógrádi György ismertette, Nicolás Maduro venezuelai államfő körül orosz tanácsadók vannak, akik mindent megtesznek, hogy a hatalma megmaradjon.
Van egy dolog, amiről semmit sem tudunk, hogy Moszkvában és Washingtonban milyen tárgyalások folynak a közepes hatótávolságú rakétákról, Szíriáról, vagy éppen Venezuela ügyét.
Déri Stefi műsorvezető azon felvetésére, hogy mi tartja hatalmon a valaha buszsofőrként dolgozó államfőt, Madurót, Nógrádi György elmondta, annak köszönheti az elnöki posztot, hogy Hugo Chávez elhunyt és alelnökként követte a hatalomban.
A biztonságpolitikai szakértő közölte, a hadsereg felső vezetése zöme lojális még az elnökhöz, ugyanakkor a lakosságról ez korántsem mondható el, hiszen tönkretett egy egykori gazdag országot.
Horváth József hozzáfűzte,
csak annak köszönheti az államfő a katonák lojalitását, hogy a hadsereg privilegizált helyzetben van az államon belül, hiszen a venezuelai lakossághoz képest a tiszti kar jól él és tudja tartani a családját is.
Washington gyakorlatilag felvállalta, hogy támogat egy Maduro-ellenes puccsot. Az Egyesült Államok röviddel azután elismerte Juan Guaidót, hogy kikiáltotta magát ideiglenes elnöknek. Ezt egyébként mintegy 50 állam tette meg. Ugyanakkor – mint arra Nógrádi György rámutatott – sok kulcsfontosságú ország, mint például Kína, Oroszország vagy Törökország a túloldalon áll.
Itt ma ténylegesen versenyfutás van folyik az idővel, a jó kártyák amerikai kézben vannak
– fogalmazott a szakértő.
A biztonságpolitikai szakértők adásunkban arról is beszéltek, mi áll a kalifátus bukása után az Iszlám Állam terjeszkedése mögött.