A migrációs válság azután újult ki, hogy másfél héttel ezelőtt Ankara bejelentette, nincs kapacitása a továbbiakban ellátni a Szíriából tömegesen érkező migránsokat, ezért megnyitja elöttük az ország kapuit Európa felé. A görög-török határon azóta háborús állapotok uralkodnak. A 2015-ös migránsválság óta nem gyűlt össze ennyi ember a Balkánon és Görögországban.
Erdogan és Putyin Moszkvában tárgyalt egymással, illetve Edogan már Brüsszelben is járt. A valóságban mi valósult meg abból, amiről a tárgyaló asztalnál is szó volt?
– kérdezte Déri Stefi, műsorvezető.
Ha azt nézzük, hogy az Európai Unió, hogy tudja érvényesíteni az érdekeit, akár a közel-keleti, észak-afrikai térségben Európának a biztonságát illetően akkor azt kell mondanunk, hogy sehogy vagy egy eszközzel, hogy fizet és amennyiben többet kérnek többet fizet. A tárgyalásokon, ahol igazából eldőlnek a dolgok az Európai Unió nem ül ott, az Unió meghatározó politikusai nem ülnek ott. Oroszország és Törökország, Oroszország és az Egyesült Államok, Irán, Izrael, akik a térségben meghatározó játékosok ott vannak ezeken a nyílt és nem nyilvános tárgyalásokon az Unió pedig csak riadtan figyeli tekintettel arra, hogy az elmúlt 5 évben is elmulasztották azt, hogy érdemben fölkészüljenek egy újabb válsághelyzetre és elmulasztották azt is, hogy egy olyan szövetség, amelyik azt gondolja magáról, hogy 500 milliós lakossággal egy gazdasági nagyhatalom elhitte azt, hogy neki nincs szüksége arra, hogy valódi erőt is fel tudjon mutatni adott esetben és ez vezetett oda, hogy pillanatnyilag egy Törökország vagy egy Oroszország is zsarolhatja az Európai Uniót
– mondta és Horváth József biztonságpolitikai szakértő.
Hír TV