Abban konszenzus van, hogy meg fognak változni a jelenlegi keretek a járvány utáni világban. Egyes feministák szerint ideje felszámolni a család intézményével, mert az csak erőszakot szül a karantén idején, míg a volt brit miniszterelnök szerint elérkezett az idő a világkormány felállítására – vezette fel a témát Földi-Kovács Andrea.
Válság idején a lunatikusok, az őrültek előbújnak rejtekükből, és el kezdik szajkózni a saját rögeszméiket – reagált az elhangzottakra Lánczi Tamás politológus, majd hozzátette, hogy ez egy veszélyes helyzet, mivel egy értelmezési verseny alakult ki arról az elmúlt hetekben, hogy milyen világ köszönt be a koronavírus után. A szakértő felidézte a műsorban egy korábbi írását, amelyben arról értekezett, hogy
mi ugyan azt gondoljuk, hogy a nemzetállamok fognak megerősödni, azonban ez a következtetés még elhamarkodott, mivel a világ vezetői hatalmai is formálják ezt a diskurzust.
Pócza István, az Alapjogokért Központ vezető elemzője egyetértett Lánczi Tamással abban, hogy egy narratívaháború zajlik, ennek a kimenetele pedig nagyban függ attól, hogy miként alakul a világban a járványügyi helyzet. Az elemző beszélt a New York Times azon cikkéről, amely arról írt, hogy az Európai Unió látványosan összeomlott a járványügyi intézkedések súlya alatt. Ugyanakkor erre az érvelés egy ellentétes narratíva volt, amely azzal magyarázta a közösség gyenge fellépését, hogy nem állt elegendő forrás a rendelkezésére semmilyen téren – tette hozzá Pócza István.
Lánczi Tamás ezt követően kiemelte, hogy
jelen helyzetben a nemzetállamok politikusai azok, akik cselekednek, a tudósok pedig vitatkoznak, tehát nem helytálló az a manapság egyesek által felkapott kijelentés, hogy a politikusokat le kell cserélni, és szakértőket kell a helyükre ültetni.
A műsor második felében Kocsis Fülöp görögkatolikus metropolitával arról beszélgetett Földi-Kovács Andrea, hogy miért engedi meg Isten a világjárványt, vagy általában a szenvedést.
Teljes adás:
Hír TV