Nem kell túl nagy jelentőséget tulajdonítani annak, mit mond a politikában egy filmszínész - mondta el a Credo számára adott exkluzív interjúban Douglas Murray, világhírű filozófus, író, publicista. A konzervatív gondolkodó arra utalt, hogy a napokban George Clooney hollywoodi filmszínész élesen bírálta a magyar kormányt.
„Én hiszek a gondolkodás szabadságában, csak úgy, mint a szólás szabadságában és azt gondolom, hogy a társadalmainkban nagyon sokan vannak, akik nem szeretik sem a szólásszabadságot, sem a gondolatszabadságot. Azt gondolom a legérdekesebb dolgok azok, amikről nem szabad beszélni, amiket nem szabad kimondani és a mi korunkban, legalábbis Nyugat-Európában és Nagy-Britanniában, Észak-Amerikában vannak dogmák amelyek megjelentek például a nemek közötti kapcsolatok tekintetében férfiak és nők közötti kapcsolatról, illetve a meleg kérdésekről, a transz kérdésekről, illetve a faji kérdésekről. Ezek új vallásként jelennek meg, tehát dogmaként jelennek meg és valóban a legfrissebb, legmodernebb dolgot kell mondani, egyet kell érteni a legmodernebb dolgokkal, mert különben az embert kiközösítik. Pontosan egy vallás attribútumait hordozza ez magával”
- mondta Douglas Murray, brit konzervatív filozófus.
Manapság egyre gyakrabban hallani a kifejezést: liberális keresztény. De lehet-e valaki egyszerre migrációpárti, feminista, abortuszpárti LMBTQ-aktivista és keresztény? Nem a kereszténység sírásóit jelentik azok - az amúgy nem zárható ki, hogy jó szándékú - az egyház ügyeivel foglalkozó - civilek, akik szeretnék mind szélesebb körben terjeszteni a hitet?
„Érdemes leszögezni, hogy az egyház története mindig is válságok története volt, ami nagy gondokat okozott, de aztán az egyház mindig győzedelmeskedett. Ami különleges a nyugati kultúrkörben a 60-as évek óta, hogy különösen a szexuális forradalom hatására az etikai gondolkodás összeomlott és az egyháznak missziós elméletén is gyengeséget látunk”
- mondta az Axióma munkatársa, Filemon Norbert.
„A liberális kereszténység szerintem létező fogalom. Ha arra gondolunk, hogy a kereszténység a szabad akaratra épít, akkor mondhatjuk, hogy ez a kereszténység liberális, a szónak a jó értelmében. Mai értelmében ugyanezt viszont nem mondhatjuk el. Mert ma liberális alatt azt értjük, hogy nekem mindent szabad és semmihez nem kell a vonatkoztatási pontomat meghatározni. (…) A kereszténység liberális mivoltja az hasonló ehhez. Nekem mindent lehet és mindentől függetlenül is szabad lehet egyetlen kivétellel, ez pedig Isten”
- mondta Gável Andás, a Vasárnap.hu munkatársa.
Teljes adás:
HírTV