Április első keddje volt a láthatatlan munka világnapja. Miért többnyire a nők felé elvárás ennek az elvégzése? Mennyibe kerülne, ha ki lenne fizetve? Van erre már kalkulátor az interneten? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekről beszélgetett M. Dobos Marianne a Címlap című műsorban.
Ferencz Orsolya, űrkutatásért felelős miniszteri biztos:
- Amióta a munkaerőpiac átszerveződött és fizetésért dolgoznak az emberek, akkor valóban jogos felvetés, hogy mennyibe kerül egy perc ebben a munkaerőpiaci szegmensben. Az tény, hogy Magyarországon ezen a területen többet tesznek le az asztalra a nők, ám a férfiak szerepvállalása is elkezdett növekedni.
Máthé Zsuzsa újságíró szerint a szemléletünk is megváltozott, hiszen a dédanyáinknak nem jutott volna eszébe forintosítani a háztartási munkával vagy a gyermekkel töltött időt. A munkát száz évvel ezelőtt felosztották egymás között a férfiak és nők, viszont az ember a mai világunkban mindent méricskél és mérlegel.
- Napjainkban az a valódi kérdés, hogy ezt a láthatatlan munkát ki végzi. Fontos, hogy közöljük, hogy mi nők mit végzünk, tehát a mérés mégiscsak fontos. Valamiféle arányokat, hasonlatokat érzékeltetni kell. A megoldás az, hogy ezt otthon is el kell mondani – fogalmazta meg véleményét Horváth Júlia Borbála író, kulturális antropológus.
A műsorban kitértek arra is, hogy napjainkban szinte mindenből árad a szexizmus, az értéklistában többet jelent a vonzó külső annál, mint amit más területen le tud tenni az asztalra egy nő, ellenben a férfiaknál még mindig nem elvárás, hogy minden helyzetben vonzók legyenek. A férfiakkal szemben megengedőbb a társadalom.
A mérleg nyelve mégis kezd az egyenlő felé tolódni és a nemek közötti különbségek, illetve a nemekkel szemben követelt elvárások kiegyenlítődni látszanak – vonták le a következtetést a beszélgetőtársak.