2022. január 1-jétől Németországban tilos a kikelt hím naposcsibék leölése. 2024. január 1-jétől tovább szigorítják majd az előírásokat, megtiltják a csibeembriók leölését is a keltetés 6. napjától. Mindeközben a várandóság első három hónapjában elvetethető egy kisbaba. Vajon miért tolódtak el ennyire a hangsúlyok ember és állatok között?
„Ez borzasztóan szomorú hír és nem azért, mert az ember a csibék ellen lenne. Ez nagyjából egy Chickens lives matter. Ami mellett az emberi élet, az emberi embriónak a védelme nincs olyan középpontban, mint az állatok esetében. Ez egy mélyen elgondolkodtató dolog, hogy mit tartunk magunkról, mit tartunk a gyerekeinkről, az életről”
- mondta Máthé Zsuzsa, újságíró. Elmondta, kis utánajárás után kiderítette, hogy a kiscsibe, ami kikel a tojásból, akkor 46 napos és a törvény szerint már 6 napos korától nem lehet bántani a tojásokat, mivel fájdalmat éreznek. Szerinte szörnyű, hogy ezzel szemben egy emberi embriót, akinek a szíve pulzálását is már lehet mérni 3 hónapos koráig el lehet vetetni.
„Nagyon fontos az állatvédelem, na meg a születés szabályzás is. Nagyon tág téma az abortusz. Egyáltalán a terhesség vállalása milyen következményeket okozhat és milyen társadalmi rétegeknek milyen nehézségekkel járhat. Én is úgy gondolom, hogy az élet a fogantatás pillanatától kezdődően élet és ha nem szeretnénk ilyen szituációba kerülni, akkor az embernek megvannak a módszerei, hogy megelőzze ezeket a gyilkos eszközöket”
- fogalmazott Bán Teodóra, a BFTK ügyvezető igazgatója. Hozzátette, az állatvédelem nagyon fontos az ökológia szempontjából is, de ugyanakkor tudomásul kell venni, hogy az élelmiszerláncban is szerepelnek bizonyos állatok és bár gyári környezetben hozzák őket létre és tartják őket, a társadalmi-fogyasztói réteget ki kell szolgálni. Bár Bán Teodóra szerint biztosan lehetne humánusabb megoldást is találni erre.
„Mikor olvastam az erről szóló híreket nagyon meglepődtem az EMBERSÉGES szón… Mert ugye emberségesebb módot akarnak találni, mert fájdalmat éreznek tojás korukban. Eszembe jutottak azok a kutatások, hogy egy emberi magzatnál akár már a 8. héten a szájuk elkezd érzékeny lenni. Aztán a kezecskéi, karjai, lábai a 10. héten, már egészen hamar, amikor az abortuszok többsége történik fájdalmat éreznek. Ott, az emberi magzatoknál ez nem volt olyan ütős érv”
- vélekedett Schittl Eszter, a Citizengo magyarországi kampányigazgatója. Elmondta, amellett, hogy elszörnyülködünk, használhatjuk is az állatvédők erejét, amivel eltudták érni a csibék felé azt, amit az emberi életvédők nem tudtak a magzat esetében.
Teljes adás:
HírTV