Hegedűs Barbara, a Fidelitas alelnöke, aki egyben Veszprém alpolgármestere is kérdésre válaszolva elmondta, hogy az ő városában sincs alapjövedelem. Emlékeztetett arra, hogy a veszélyhelyzet idején a városvezetés kereste a lehetőségeket arra, hogy miként nyújtson segítséget azoknak, akik nehéz helyzetbe kerültek. Hegedűs Barbara ezzel kapcsolatban megjegyezte krízistámogatást nyújtottak a rászorulóknak, a vállalkozásoknak gazdaságvédelmi támogatásokkal segítettek a pandémia idején, illetve a szociális támogatások. A megyei jogú város alpolgármestere leszögezte, hogy
nem gondolkodnak abban, hogy bármiféle alapjövedelmet bevezessenek, inkább arra törekednek, hogy mindenkinek munkát biztosítsanak.
M. Dobos Marianne műsorvezető az elhangzottak kapcsán elmondta, hogy Budapesten az ellenzéki vezetésű I. kerületben V. Naszály Márta polgármester és csapata bevezették a válságkezelő alapjövedelmet, amelyre 46 millió forintot szántak, és mintegy 400 lakos részesült is ebben a juttatásban. Ez pedig visszás, hiszen alanyi jogon minden kerületi lakosnak részesülnie kellett volna ebből a forrásból – hívta fel a figyelmet a műsorvezető
Kroó Zita, az Origo újságírója erre azt mondta, hogy az ingyen pénznek nyilván mindenki örül, de ahhoz, hogy egységesen mindenki alapjövedelemhez jusson, jóval nagyobb büdzsére lenne szükség. Az újságíró az I. kerületi gyakorlathoz hozzáfűzte, hogy nem lepődne meg azon, hogyha V. Naszály Márta a kormánynál kopogtatna majd akkor, hogyha elfogyott a pénze.
Erre Hegedűs Barbara felidézte Margaret Thatcher híres mondását, hogy
„a szocialistákkal az a baj, hogy mindig kifogynak a más pénzéből”.
A műsor második felében az Isztambuli egyezmény került a középpontba. A téma aktualitását az adta, hogy a lengyelek szeretnének kilépni az egyezményből.
Párkányi Eszter, az Alapjogokért Központ elemzője ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a lengyelek már korábban ratifikálták ezt az egyezményt, tehát a jogrendszerük részévé tették, ezért kicsit nehezebb ezt visszavonni, mit egy aláírást. Az elemző szerint ennek a kezdeményezésnek ahhoz a petícióhoz is köze van, amelyet az Alapjogokért Központ indított még június közepén- többek között egy lengyel intézet bevonásával is – annak érdekében, hogy az Európai Unió ne ratifikálja az Isztambuli egyezményt. Ezt a petíciót eddig már mintegy 50 ezren írták alá, és a tervek szerint szeptemberig lehet hozzá csatlakozni – tette hozzá Párkányi Eszter.
A lengyelek nemcsak az egyezmény kapcsán tettek erős kijelentéseket, hanem az LMBTQ-jogok is egy olyan téma náluk, amely kapcsán mind a kormány, mind az államfő felszólal – tette hozzá M. Dobos Marianne.
Halkó Petra, a Századvég elemzője ennek kapcsán kitért arra, hogy
az LMBTQ-jogok a legutóbbi lengyel választást is igyekeztek tematizálni, ami nem véletlen, hiszen Andrzej Duda kijelentette, hogy ezek a jogok rosszabbak, mint a kommunizmus volt.
Utóbbi megnyilvánulás pedig erőteljesen mutatja, hogy a lengyel államfő milyen álláspontot is képvisel az ügyben.
Teljes adás:
Hír TV