Kollégánk Balatonakalitól 5 kilométerre, Dörgicsén járt. Következzen az 1962-ben épült Kossuth Kilátó illetve a Halom-hegyi vulkán tanösvényt.
Az eredeti kilátót 1962-ben építették Dörgicse és Mencshely között félúton, a mai építmény 2015 óta várja a látogatókat. A 399 méterével ez a környék legmagasabb pontja, amely a Balaton-felvidék egyik legszebb panorámáját nyújtja. A kilátó melletti tanösvényt járva megismerhetjük a hegy történetét.
A tanösvényen a vulkán makettek sora mutatja a vulkán kialakulásának fázisait. Kicsit több mint 4 millió éve hatalmas robbanás rázkódtata meg a vidéket. Vulkáni műkődés kezdődőtt. A mélyből érkező magma áttörte a triász kőzeteket, köztük a füredi mészkövet. A magmából kiszabaduló forró gázok, időről időre magasba röpítették a kőzetolvadékot.
Eleinte a kráter környékére szóródott a törmelék, később a visszahulló lávafoszlányok, vulkáni bombák és a gázbuborékok által, hólyagosra fújt kődarabok, feltöltötték a katlant. A működés második fázisában már gázmentes láva nyomult a hegy belsejébe, de nem érte el a felszínt, megrekedve lassan kihűlt, belőle lett a szürke bazalt.
A láva benyomulások a hegy különböző helyein, többször megismétlődtek. 3.8 millió éve egy újabb kitörés nyomán lávafolyások indultak a mai dörgicse irányába, amivel végéhez is ért a vulkáni működés. Azóta a külső természeti erők pusztító munkája természetes úton alakította a hegyet.