És még mindig van új a nap alatt. Minden eddiginél részletesebben sikerült beszkennelni a roncsokat. Egy magyar hajóorvos hagyatékából pedig ugyancsak eddig ismeretlen részletek kerültek elő.
A Titanic 1912. április 15-én a kora reggeli órákban süllyedt el, 1517 ember halálát okozva. A hajó azóta is a 3800 méteres mélységben pihen. 2022-ben részletes feltérképezésére egy expedíció indult két tengeralattjáróval. A vizsgálatot a roncsba való beavatkozás nélkül végezték, a felvételeken, cipők, ékszerek, személyes holmik és a még a hajócsavar sorozatszáma is láthatóvá vált. Azonban eltávolítani nemzetközi megegyezés alapján semmit nem szabad.
A küldetés során összesen 700.000 képet készítettek a roncsról.
A projektben részt vevő tudósok az expedíció eredményét úgy jellemezték, hogy megváltoztat mindent, amit eddig tudni véltünk a katasztrófáról.
A Titanicról megmenekült emberek már nem tudnak mesélni, azonban az őket megmentő magyar hajóorvos tárgyi és szellemi hagyatékai ugyancsak érdekes részleteket árulnak el számunkra. A Carpathia személyszállító gőzös mentette ki a mentőcsónakban hánykolódó utasokat. Ezen a hajón töltötte szolgálatának első heteit dr. Lengyel Árpád.
Nem sokkal ezután viszont olyan élményben volt része, ami egész további életére kihatással volt.
Élő ember már nem volt a vízben, hiszen az Atlanti Óceán északi vizeiben percekig is nehéz túlélni. A carpathia oldalán nyitottak ajtót, hogy felhúzzák az embereket, azt a műveletet vezette a mentőorvosi tapasztalatokkal is rendelkező Árpád.
Nemcsak felhúzni kellett azonban az utasokat, hanem felmelegíteni, ellátni és elhelyezni is, amelyben még két orvos, asszonyok és a hajó legénysége segédkezett.
A visszaemlékezésből az is kiderült, hogy sokan a nevüket sem tudták megmondani, és aki nem sérült meg annak is szüksége volt legalább arra, hogy valaki megvigasztalja.
Dr. Lengyel Árpádnak ez volt az első és egyben az utolsó szolgálata is a hajón, élményeiről mindössze két ízben mesélt a nyilvánosság előtt.
A doktor úr később katonaorvosként szolgált a második világháborúban, majd gégészként, mentőorvosként és tanárként folytatta munkáját. Most a budapesti mentőmúzeumban egy kiállítás keretében megtekinthetőek az utókorra maradt emlékei, kitüntetései.