A robotsebészet ellopta a show-t - ezzel a kijelentéssel nyitották meg „Minimál invazív eljárások az urológiában XIII.” című nemzetközi műtéti kurzust a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórházban. Magyarországon bő egy évvel ezelőtt, 2022. január 21-én végezték az első robotsebészeti műtétet és azóta rohamtempóban zárkózunk fel a világ élvonalához.
Hazánkban elsőként Prof. Dr. Tenke Péter, osztályvezető főorvos szerzett konzolsebészeti proktori képesítést és ő is végezte el tavaly az első, Da Vinci X robottal végzett beavatkozást, azonban ma már bármelyik sebész előtt nyitott a lehetőség, hogy továbbképzés után belőlük is robotsebész váljon.
A robotsebészeti eljárással operált betegek gyorsabban lábra tudnak állni a műtét után és a komolyabb szövődményeken kívül az orvosi műhibák is elkerülhetők ennek a csúcstechnológiának köszönhetően.
Mivel a robot úgy működik, hogy a műtétet végző orvosnak nem kell a beteg fölött állnia, így a technológia szó szerint átszárnyalja a határokat. Konkrétan arra sincs szükség, hogy azonos országban legyen a műtét pillanatában az orvos és a páciens.
A következő nagy ugrás az lesz, amikor a mesterséges intelligencia vezérelte robotok műtenek majd. Akárcsak az autóknál az intelligens vezetéstámogató rendszer megjelent, úgy a sebészetben is teret fog hódítani a robotvezérlés.