Egy nagyjából 20 éves időszak zárult ma le a Néppárt és a Fidesz között. Szánthó Miklós nagyjából már egy éve előre jelezte ezt. Ennyire lehetett látni, hogy idevezetnek a folyamatok – tette fel a kérdést az Alapjogokért Központ igazgatójának Velkovics Vilmos.
Ez benne volt a pakliban, hiszen az utóbbi időben annyi konfliktus gyűlt fel a Fidesz és a Néppárt között
– mondta el Szánthó Miklós.
Az Alapjogokért Központ igazgatója emlékeztetett arra is, hogy eddig a Fidesz tagsága felfüggesztés alatt állt, azonban
ez az egész ügy nem a Fideszről, hanem az Európai Néppártról szól. Mindez, ami történt arról szól, hogy az eredetileg keresztény-konzervatív pártcsalád miként vált „egy finoman fogalmazva” liberális centrista erővé, illetve miként kerültek a platformjára az értékek helyett az érdekek.
Szánthó szerint G. Fodor Gábor fogalmazta meg találóan a folyamatot, a politológus szerint ugyanis
a Néppárt behódolt a liberalizmusnak.
Most az okozza a problémát, hogy ennek a szövetségnek volt egy olyan tagpártja, amely nem tartott ezzel a fősodorral, azzal, hogy a Néppárt ilyen szinten eltávolodik az alapításkori értékeitől, és ellenálltak ennek a behódítási kísérletnek.
Az igazgató rámutatott arra is, hogy a járványügyi helyzet kezelése mellett
fontos kérdés az az EU-n belül, hogy a szövetség milyen irányba menjen el: megmaradjon-e szuverén államok közösségének vagy létrejöjjön egy föderatív entitás, egy Európai Egyesült Államok.
(…) A Fidesz erre az utóbbi elgondolásra nemet mondott. S mivel az, amit a Fidesz képvisel, nem illeszkedett bele az európai politikai fősodorba, ezért metaszintű konfliktus jött létre a magyar kormánypárt és az Európai Néppárt között, ez a probléma pedig egészen addig „lecsorgott”, hogy ki lehet a Néppárt tagja és ki nem
- hangsúlyozta Szánthó Miklós.
Teljes beszélgetés:
Kapcsolódó:
A Fidesz pontot tett a viták végére és kilép az EPP képviselőcsoportjából
Deutsch Tamás: A Néppárt frakciójának döntő többsége túlságosan messzire ment
Hír TV