„Nem segíti, hanem akadályozza a magyar oktatás megújulását az új Nemzeti alaptanterv -írják állásfoglalásukban a budapesti Piarista Gimnáziumban tanító pedagógusok. A dokumentumhoz, amely 6 pontban fogalmaz meg kritikákat már több mint 1500-an csatlakoztak. A tanárok többek között azt írják, nehéz úgy változásokat bevezetni, ha a pedagógusok jó része fáradt, reményvesztett. Az alacsony bérek és a munkaerőhiány is lehetetlenné teszi a tanári hivatás teljes megélését- vélik az állásfoglalás aláírói. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint a dokumentumban "hangzatos", a kormány által is támogatott gondolatok és aktuális kritikák keverednek.”
Három hete jelent meg a NAT, azóta gyakorlatilag forrnak az indulatok…petíciók, aláírásgyűjtések NAT ellen és NAT mellett. Hogyan értékeli a kialakult helyzetet?
Nem volt még ez máshogy sosem, bármely NAT született az előző két évtizedben mindig hasonló indulatokat váltott ki, hiszen ez az oktatásnak az egyik alapdokumentuma. Ezek azok az irányelvek, melyekre azután a kerettantervek készülnek és nyilván ezt ilyenkor mindenki igyekszik használni meg persze kihasználni. Szóval nem meglepő, hogy ez így alakul, bár én abban bízom, hogy lassan mindenki elmondja a véleményét. Új NAT-ra nem készülünk, a kerettantervek döntő többsége is megjelent, néhány szabály van, amin még dolgozunk és ezt követően, a mi magunk részéről már inkább a tankönyvírással szeretnénk foglalkozni - fejtette ki véleményét Maruzsa Zoltán.
Nem lát semmilyen akadályt arra, hogy az új NAT-ot életbe léptessék szeptember 1-től?
Mi azt állítjuk, hogy csökkent a tananyag, mások szerint nőtt. Mi biztosak vagyunk a csökkenésben, álláspontunk szerint a meglévő tankönyvek átdolgozására van csak szükség. Alapvetően nem hozzáírunk, hanem törlünk…rövidebbek lesznek a tankönyvek- tette hozzá az államtitkár.
Teljes beszélgetés:
Maruzsa: A pedagógusszakma fontos eleme a szakértői bizottsági munka
Hír TV