2024. 07. 27. Szombat Olga, Liliána napja
Jelenleg a TV-ben:

Hazahúzó

Következik:

Tusványos '24 03:00

Gazdaság

Egy év háború - szankciók

Az Oroszország elleni európai uniós szankciók egy kisebb része már a háború egy évvel ezelőtti kirobbanása előtt is aktív volt. Ezeket az Európai Unió tanácsa a Krím annexiója miatt léptette életbe. A háború kitörése óta azonban Brüsszelben a szankciós politika az úr. Eredménye azonban vitatott: sok elemző szerint jobban fáj az európai lakosságnak, mint Oroszországnak. Vendégünk volt a téma kapcsán Schmitt Pál volt államfő és Tóth Máté energiajogász.

  • Egy év háború - szankciók

Az Unió tagállamai már a háború kitörése előtt megállapodtak az Oroszország elleni szigorú büntetőintézkedések első csomagjáról - tekintve, hogy Vlagyimir Putyin tavaly február 21-én aláírta a Luhanszki és Donyecki Népköztársaság elismerését - és bejelentette, hogy az ott élők Moszkva védelmét élvezik.

A második csomagra sem kellett sokat várni, már a háború kitörésének másnapján, az ukrán nemzeti színekbe öltöztetett Európai Tanács épületében megtartott uniós csúcson döntöttek arról a tagállamok vezetői, hogy kemény szankciókkal sújtják Moszkvát. Cégeket és magánszemélyeket céloztak meg - például bankokat.

Brüsszel emellett megtiltotta a kereskedelmet a 2 szakadár régió és a közösség között. Korlátozták Oroszország hozzáférését az EU tőke- és pénzügyi piacaihoz, és szolgáltatásaihoz.

Az Egyesült Államok is lépett. Joe Biden megtiltott minden együttműködést az orosz bankokkal, bejelentette, hogy Moszkvát elvágják a pénzügyi forrásaitól. Az amerikai elnök már a háború másnapján bejelentette, hogy együttműködik Berlinnel a több mint 210 milliárd euróból megépített Északi Áramlat 2 gázvezeték ledugózásában - vagyis abban, hogy Oroszország ne adhasson el gázt Németországnak.

A gázvezeték sorsa a szankciók miatt hónapokon keresztül bizonytalan volt, hol érkezett gáz, hol nem. Végül szeptember 26-án ismeretlen elkövetők felrobbantották, így azon keresztül Moszkva nem tudja az energiahordozót eljuttatni Európába.

Az Európai Unió egy év alatt már a 10. szankciós csomagnál jár - az utolsó nagy kérdése az volt, hogy vajon a nukleris energia tiltólistára kerül-e. Ez hazánkat rendkívül hátrányosan érintené a Paksi atomerőmű ellátása és Paks 2 építése miatt.

Adás: 

 

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

Az Unió szerint nem okoz problémát Ukrajna kőolajszállítási korlátozása

Az Unió szerint nem okoz problémát Ukrajna kőolajszállítási korlátozása

Nem áll fent probléma sem Magyarország, sem Szlovákia esetében amiatt, hogy Ukrajna kőolajszállítási korlátozást vezetett be az orosz Lukoil cégre – jelentette ki Olof Gill, az Európai Bizottság illetékes szóvivője Brüsszelben, az uniós végrehajtó testület szokásos napi sajtótájékoztatóján csütörtökön.
@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!