Az Európai Unió összes tagállamában zuhant a GDP a Coviddal terhelt 2020-as évet követően. A legnagyobb visszaesést Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban mérték. Idehaza 5,7 százalékot esett vissza a gazdaság, de még nálunk is jobban vészelték át ezeket a vészterhes hónapokat a dánok, a lengyelek, a bolgárok és a svédek – vezette fel a műsor első témáját Bayer Zsolt műsorvezető.
Boros Imre szerint beszédesek ezek a számok. Bár az OECD pontos adatai még kicsit váratnak magukra, az elsődleges becslések szerint azok az országok „nyertek”, ahol még nemzeti valuták vannak forgalomban. A közgazdász szerint egyértelmű, hogy az euró nem volt jó gazdája ennek a válságnak. Boros arra is rámutatott, hogy a nyugat-európai országok sokkal rosszabban teljesítettek, mint az általuk gyalázott V4-ek. De azt is érdemes észrevenni, hogy ahol meghatározó a turisztikai szektor, ott a visszaesés is jelentősebb, mint ahol más gazdasági ágazatok a meghatározók.
Ez nekünk is egy nagyon fontos üzenet
– hangsúlyozta a szakértő.
Bogár László egyetértett az elhangzottakkal, majd felhívta arra a figyelmet, hogy
nem először fordul elő az, hogy az eurózóna országai gyengébben teljesítenek, mint a zónán kívül esők.
A közgazdász kijelentette, hogy 22 év után elég tapasztalat halmozódott fel ahhoz, hogy végre belássák,
az euró egy elhibázott projekt.
Az euró csak akkor működne Bogár szerint, hogyha közös költségvetése lenne a tagállamoknak, azaz létrejönne az, amit Európai Egyesült Államokként szoktak emlegetni. A közgazdász szerint az országoknak azon is el kellene gondolkozniuk, hogy ilyen vis major helyzetben miként tudnák rugalmasan átalakítani a gazdasági stratégiájukat.
A műsor hátralévő felében foglalkoztak az olaszországi kormányváltással, de kicsit átnéztek a tengerentúlra is.
Teljes adás:
HírTV