A tartalomból:
- Február elejére hívták össze az Európai Tanács ülését, azt követően, hogy a magyar miniszterelnök a korábbi csúcstalálkozón megvétózta az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós támogatást, valamint a közös uniós költségvetés felülvizsgálatát is, ami azt jelenti, hogy két, Brüsszel számára fontos kérdésben, nem sikerült döntést hozni. Eközben megkezdődtek a tagfelvételi tárgyalások Ukrajnával annak ellenére, hogy az ország gyakorlatilag egy uniós kritériumnak sem felel, meg és megspórolta az ehhez szükséges több éves tárgyalási procedúrát is. Orbán Viktor azt mondta, hogy országa nem változtatta meg álláspontját, és nem osztja a rossz döntést" más országokkal.
- Tovább zuhant a búza ára itthon, ami azt jelenti, hogy a múlt héten már csak átlagosan 62 ezer 200 forintos tonnánkénti áron tudták eladni a termelők az étkezési búzát. Ez pedig alig a fele annak, amit egy évvel korábban kaptak érte. Az árcsökkenés rövidebb távon is látványos: az egy héttel korábbinál ugyanis 14 százalékkal alacsonyabb az étkezési búza ára az AKI PÁIR adatai szerint. Az árakat lenyomja az ukrajnai, zömmel amerikai gabona dömpingje, amelynek mennyisége idén még nőtt is a tavalyihoz képest. Ugyan a háború előtti 80 millió tonnáról tavaly 53 millióra csökkent a termés, idén már újra növekedni kezdett. A gmo-technológiát használó nagy amerikai cégek 2015-ben a Majdan után jelentek meg Ukrajnában és gyorsan nagy területeket szereztek. Akkor elhalt a hírek zajában, de az ukrán termelők az utcára is vonultak tiltakozva az ellen, hogy az új kormány – szerintük – úgy változtatta meg az adózási és más jogszabályokat, hogy azok a nagyvállalatoknak kedvezzenek a földszerzéskor.
- Becslések szerint 20 százalékkal kevesebb pénz jutna az uniós tagországoknak a mezőgazdaságuk támogatására, akkor, ha Ukrajna belépne az Európai Unióba. A belépés komoly hatással lenne a közös agrárpiaci támogatásokra nézve a hatályos uniós szabályok szerint. Ukrajna hét év alatt 96,5 milliárd euróra lenne jogosult.
- Súlyos károkat okozhat az EU mezőgazdaságának Ukrajna uniós csatlakozása – mondta Michal Kolodziejczak az új lengyel kormány mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterhelyettese. A helyettes, aki Donald Tusk bizalmát élvezi most nehéz helyzettel szembesül. Hetek óta tart a lengyel gazdák blokádja az ukrán lengyel határon az amerikai gabonadömping ellen.
Teljes adás: