A világ egyik legrégebbi keresztény közösségét, az irakit különösen sújtotta az iszlám terrorizmus a korábbi iraki háborúk, lélekszámuk a 2003 előtti mintegy másfél millióról mára 300 ezerre csökkent. Az Iszlám Állam nevű dzsihadista szervezet pusztítását elszenvedő keresztényekkel és muszlimokkal Ferenc pápa is találkozott iraki látogatásán. A Szentatya útja ráirányította a világ figyelmét az ott élő keresztények helyzetére és a magyar Hungary Helps programra is, amely így példaként szolgálhat más humanitárius programoknak és kormányoknak is.
Azbej Tristan államtitkár az iraki Moszulban találkozott Ferenc pápával, sőt, még aznap bejelentették: a katolikus egyházfő Magyarországra érkezik ősszel. Az államtitkár áldást kért és kapott a Szentatyától az üldözött keresztényekért folytatott misszióra.
A Miniszterelnökség üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps Program megvalósításáért felelős államtitkára Credo című műsorunkban elmondta, látni szerették volna, hogy az iraki kereszténység megkapja azt a reményt, hogy világ odafigyeljen rájuk.
Az iraki keresztény vezetők a magyar példát meg akarták mutatni a világnak, mert Magyarország volt az első olyan ország, amely kormányzati szinten részt vett a közösségek felépítésében, újraépítésében és itt nem csak az épületekre kell gondolni
– mondta el Azbej Tristan.
Kérdésre válaszolva, az államtitkár a négynapos iraki látogatás legfelemelőbb és legmegrázóbb élményének nevezte a pápalátogatás moszuli programján való részvételt, hiszen a Moszul városa, a korábbi Ninive a kereszténység egyik legnépesebb központja volt, a 2 milliós városban 200 ezer keresztény élt,
ma pedig az Iszlám Állam dúlása után csupán 70 családot tesz ki.
Azbej Tristan szerint a romokat, az óváros pusztulását látva a katolikus egyházfőt mélyen megérintette a helyi kereszténység kálváriája.
A Szentatya iraki látogatása ráirányította a figyelmet az üldözött keresztényég ügyére, valamint magára a Hungary Helps programra is.
Az államtitkár szerint talán végre fordulóponthoz érkezett az üldözött keresztények ügye.
Sokszor elmondták a veszteségeik mellett az mélyíti el a gyászukat, hogy a világ nem ismeri el azt, hogy mi történik velük, de ennek most vége
– tette hozzá.
Azt is megtudhatják műsorunkból, hogy minek, illetve kinek köszönhető, hogy még aznap bejelentették: Magyarországra érkezik ősszel a katolikus egyházfő.
Teljes adás:
Adásunk második felében Esterházy Jánosról volt szó
Idén emlékezik a magyarság Esterházy János születésének 120. és mártírhalálának 64. évfordulójára. De ki is volt ez a magyar-lengyel származású politikus, aki hithű keresztényként szembement a XX. század minden diktatúrjával és totalitárius törekvésével, s egész élete során szolidaritást vállalt az üldözöttekkel?
75 évvel a második világháború és 30 évvel a rendszerváltás után még mindig botránykő a felvidéki magyarság kultikus alakja.
A Credo vendége volt Molnár Imre történész és Pawel Cebula minorita szerzetes
HírTV