Facebook, Google, Twitter mára aggasztó méretet öltött az amerikai központú techóriások információs világuralma és véleménybefolyásoló hatása. Donald Trump letiltásával újra napirendre került ezen cégek szabályozásának kérdése, még hazánkban is. A feladat korántsem egyszerű, mert magántulajdonban álló vállalkozásokról van szó, amelyek szolgáltatást nyújtanak, és az ingyenes regisztrációval a felhasználó elfogadja az általános felhasználási feltételeket.
Ellenben ezek a cégek mára monopolhelyzetbe kerültek a globális világhálón nyújtott szolgáltatások ma már olyan alapvető szükségletté váltak, mint a víz vagy a levegő. Ezek korlátozásával, feltételekhez kötésével egész társadalmakat lehet ellehetetleníteni.
Hogy milyen extrém helyzeteket teremt az alapvető szolgáltatások korlátozása, azt jól mutatja egy 20 évvel ezelőtti példa: Bolíviában egy amerikai multicég korlátlan jogokat szerzett a vízszolgáltatásban.
Földi-Kovács Andrea vendégei Ferencz Orsolya űrkutató és Párkányi Eszter az Alapjogokért Központ elemzője voltak
"Az információhoz való hozzáférés és annak az információ áramlásának szabadsága ma már létszükséglet. Bár mindig az volt, a technológia mögötte változott meg"
– mondta Ferencz Orsolya.
"Itt magáncégről van szó, de globális platformot biztosít. Manapság tudjuk, hogy már a választásokban is milyen szerepet játszik az, hogy hogyan tudnak elérni a politikusok és a pártok a választópolgárokhoz"
– tette hozzá Párkányi Eszter.
"Ezek a közösségi média oldalak, sokkal több adattal rendelkeznek rólunk, mint maguk az államok. Erő, hatalom van a kezükben"
– emelte ki az Alapjogokért Központ elemzője.
"Csomó beavatkozási ponton próbált az állam közbeavatkozni"
– véli Ferencz Orsolya.
"Egy óriási technikai revolutionban vagyunk, azt látjuk, hogy (…) egyre nagyobb teret nyer a mesterséges intelligencia. Egy olyan adatmennyiséget generálunk és egy olyan részletes adatmennyiséget, amivel gyakorlatilag egy modernkori önkéntes rabszolgaságba tereltük magunkat. Anélkül, hogy erről igazából tudnánk"
– fejtette ki Ferencz Orsolya, űrkutató.
Szerdán kezdődött a negyvennapos böjt, amellyel a keresztények húsvétra, Jézus feltámadásának ünnepére készülnek. Vajon miben több a böjt, mint a ma oly divatos léböjt- és tisztítókúrák? Földi-Kovács Andrea a stúdióban Zillich Michael ferences szerzetessel és az internet segítségével pedig Szabó Attila lelkésztanárral beszélgetett.
Teljes adás:
Hír TV