Kik és miért rombolják szándékosan a közízlést, miért erőltetik az emberség, az esztétikum és a hit radikális lebontását a kulturális átformálás által? XVI. Benedek pápa szerint ez a relativizmus álarcot visel, de uralkodó és romboló diktatúrájának végeredménye az ember és a természet lebontása. Ha Benedek pápa a relativizmus diktatúrájáról beszél, akkor lennie kell abszolútumnak is a kultúra értelmében Földi-Kovács Andrea műsorvezető felvetése szerint. Pajor András, a Keresztény Kulturális Akadémia elnöke elmondta, a művészet két evidenciát képző alapelve maga az esztétikai törvényszerűségek rendszere, amely a szép, a jó és az igaz alappillérekre épül, a másik pedig, hogy a művészetnek meg kell valósítani a katarzist.
Az emberben lévő jót a katarzis felszínre képes hozni, a művészetnek ez vagy valóságos alapelve, vagy pedig már magát a művészet, illetve a kultúra szót is lejáratja minden olyan törekvés, amely ezt nem tartalmazza, vagy amelyben a katarzis romboló erőt jelent
– tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy a jelenleg a kultúra beteljesíti-e ezt az eredeti küldetését Eperjes Károly azt válaszolta, hogy többnyire nem. A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész emlékeztetett, Ferenc pápa is a napokban beszélt a relativizmusról, hiszen minden izmus középpontja az egoizmus, az öntörvényűség, ezen kívül pedig van az istentörvényűség.
Eperjes Károly felhívta rá a figyelmet, 2000-ben nemzetünk 72 százaléka vallotta, hogy van Isten, ugyanakkor 2010-ben már 54 százalék gondolta ezt. A színművész szerint nem mindegy, hogy az élet kultúrájáról vagy a halál civilizációjáról beszélünk.
Már II. János Pál pápa is azt mondta, soha nem tapasztalható boldogságot él meg az, aki a harmadik évezred küszöbén Isten kegyelméből átlépett. Most a küszöb fölött vagyunk. XVI. Benedek is azt mondta, a XXI. század vagy eucharisztikus lesz, vagy nem lesz. Itt Magyarországon lesz az eucharisztikus kongresszus. Hol legyen a legnagyobb kulturális támadás, ha nem Magyarországon?
– tette hozzá.
Földi-Kovács Andrea kérdésére, hogy a relativizmus diktatúrája miben érhető tetten, Pajor András rámutatott, szó van a fogalmak kiüresítéséről, a társadalmi rendben, a kultúra rendjében, a művészetben a felelőtlenül használt fogalmakról, hiszen „lassan alig értjük egymás nyelvét”. Meglátása szerint
önérdekből kiüresednek azok a fogalmak, amelyeknek jelentése evidens volt.
Konkrét példával élve kijelentette, a társadalmi rendben fröcsög a „diktatúra’, valamint liberális kifejezések a tolerancia, a szeretet és a megértés helyett.
Teljes adás:
Az adás második részében arról volt szó, hogy az idén először magyar alkotás nyerte a Katolikus Oscarnak is nevezett Nemzetközi Katolikus Filmfesztivált a Vatikánban.
Hír TV