Kocsis Máté a Fidesz frakcióvezetője Facebook posztján így reagált a sikertelen szavazásra: Nincs meg a négyötödös többség a koronavírus törvény tárgyalásához. Szomorú, ami történt, most igazán nagy szükség lett volna az összefogásra.
Támadja az ellenzék a koronavírus-törvényt
Orbán Viktor: A politikai széthúzás és a politikai viták helyett elérkezett az összefogás ideje
Az előttünk álló időszak nehéz lesz, mindenkitől erőfeszítést követel és azért érdemes vállalnunk ezeket az erőfeszítéseket, mert így szó szerint emberéleteket menthetünk meg – mondta Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a parlamentben napirend előtt a koronavírus-járvánnyal összefüggésben. A kormányfő közlése szerint mindenkinek felelőssége van, a politikai széthúzás és a politikai viták helyett elérkezett az összefogás ideje párthovatartozástól függetlenül.
12 napja hirdettük ki a veszélyhelyzetet Magyarországon és azért tettük ezt, mert egy Ázsiából származó vírus elérte Európát és megjelent Magyarországon is – kezdte parlamenti felszólalását Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn, napirend előtt.
A vírusnak jelenleg nincs ellenszerre. Csak Németországban 47 vakcina kifejlesztési kísérlet zajlik – mondta.
A kormányfő hozzátette, a magyar tudósok is hozzájárulnak az emberiség nagy közös erőfeszítéséhez, az akciócsoport vezetője, Jakab Ferenc professzor.
Az egész emberiség teljes erőfeszítése mellett sem várható, hogy a vakcina a közeljövőben elérhető lesz – mondta Orbán Viktor.
A miniszterelnök szerint
lassítani lehet a vírus terjedését.
A kollektív védekezés megszervezése, a fertőzés ütemének lassítása, a veszélyeztetett honfitársaink megvédése, a megfelelő ellátás biztosítása, a gazdasági következménynek enyhítése és a lebénuló gazdaság újraindítása nem lett volna lehetséges a békeidőben érvényes szabályok mellett- emelte ki.
A miniszterelnök közlése szerint életünk megváltoztatása most elkerülhetetlen, mindenkinek ki lépnie a komfortzónájából, másképpen kell dolgozni, viselkedni és szerveznie az életét, ezért kellett bevezetni a veszélyhelyzeti jogrendet, ami elhatalmazza a kormányt és eszközöket is megadja, hogy megszervezze Magyarország önvédelmét.
A kormányfő megismételte délelőtti szavait, hogy négy a kormány négy vonalon szervezte meg a védekezést, katonai, rendőri, egészségügyi és gazdasági védekezés zajlik.
Szintén felidézte, hogy hétfő reggelre 167-re nőtt a beazonosított koronavírus-fertőzöttek száma, az azonosított azt jelenti, hogy laboratóriumi körülmények között, kontroll ellenőrzéssel igazolt fertőzésről lehet beszélni, így fontos lenne tudni, hány emberbe költözött bele valóban a vírus.
Kedd reggeltől minden intenzív ágy mellett dolgozó orvos és ápoló speciális maszkot kap - jelentette be az operatív törzs döntését a miniszterelnök. A többi orvos és ápoló sebészi maszkot kap. A döntés végrehajta megkezdődött. Az opertív törzstől fegyelmezett készletgazdálkodást kért, mert ennek
a védekezésnek nagyon az elején vagyunk.
Orbán Viktor hálát monott az egészségügyi dolgozók munkájááért.
A rendőri védelemmel kapcsolatban a politikus elmondta, folyamatosan növelni kell a rendőri képességet, hogy fenn lehessen tartani a közrendet.
A katonák emelt szinten vesznek részt a határvédelemben - mondta a miniszterelnök. A katonák felkészülnek az együttműködésre a rendőrséggel - ha el kell rendelni utcai járőrözésüket -, és arra is, ha létfontosságú magyarországi vállalatokat kell segíteni.
A koronavírus-járványnak súlyos gazdasági következményei is vannak - folytatta.
Felidézte a szerdán ismertetett gazdaságvédelmi akcióterv részleteit.
Ez család- ésgazdaságvédelmi intézkedés - tette hozzá.
Orbán Viktor ismertette a hétfőn meghozott gazdaságvédelmi lépéseket is.
Elmondta,
az előttünk álló időszak nehéz lesz, mindenkitől erőfeszítést követel és azért érdemes vállalnunk ezeket az erőfeszítéseket, mert így szó szerint emberéleteket menthetünk meg. Minél többen működünk együtt annál több életet tudunk megmenteni, olyan feladat előtt állunk, amit egyedül senki nem tud megoldani, mindenkinek felelőssége van, a politikai széthúzás és a politikai viták helyett elérkezett az összefogás ideje párthovatartozástól függetlenül
- zárta szavait a miniszterelnök.
Orbán Viktor: Nincs szükség fix határidőre
A miniszterelnök kicsit később egy válasz erejéig ismét magához ragadta a szót. Hangsúlyozta, hogy a kormány vissza akarja adni annak a döntésnek a jogát a Parlamentnek, hogy mikor ér véget a veszélyhelyzet. Orbán Viktor szerint az ellenzék félreérti a helyzetet nincs szüksége fix határidőre. Majd kiemelte, hogy a döntések mögötti parlamenti fedezetnek folyamatosnak kell lennie mindennap.
A miniszterelnök beszélt arról is, hogy a védekezés célja a járvány lassítása, annak érdekében, hogy az egészségügyi rendszer bírja a terhelést.
Kocsis Máté: A neheze még előttünk van
A Fidesz frakcióvezetője megköszönte mindazok munkáját akik kiveszik a részüket az egyre nehezedő védekezési feladatokból. Kitért azok szerepére is, akik önkéntesként "harcolnak" a koronavírus-járvány ellen. Majd hozzátette, hogy azért fontos ez az összefogás, mert a neheze még előttünk áll.
Hozzátette: az a feladata és szándéka, hogy megkérje a pártokat, ne most sarkítsák ki a meglévő különbségeket. Kitért arra, hogy az elmúlt időszakban több hétpárti egyeztetést is tartottak, amelyek egy-két pillanattól eltekintve jó hangulatúak és konstruktívak voltak, abba az irányba mutattak, hogy együtt fel tudnak lépni a koronavírus ügyében. Az első és az utolsó találkozó között azonban történt valami, amit nem ért, mert a szövegszerű javaslatot egy hete még más kritikával illette az ellenzék, mint most - közölte.
KAPCSOLÓDÓ ANYAGOK:
Orbán: Az ellenzék nélkül is megoldjuk a válsághelyzetet
Számos ember van, aki már fertőzött, de nem mutatja a betegség jeleit