A megbeszélésen arról egyeztettek, hogy az elmúlt időszakban a kulturális ágazat milyen eredményeket ért el, és melyek azok a kérdések, amelyekben tovább kell lépni annak érdekében, hogy kultúránk identitást erősítsen és őrizzen.
Elmondta: a megbeszélésen két kérdésről egyeztettek, amelyek vonatkozásában két javaslattal élt a tanács. Az egyik a színészek, színházak biztonságát érintette, a másik a művészeti terület szabályozására vonatkozik.
A színházak biztonságáról szólva kiemelte: alapvetően változtak meg a színművészeti produkciók kellékei, eszközei, amelyek választ adnak az új kor kihívásaira. Hozzátette: a Nemzeti Kulturális Tanáccsal való együttműködésben nyár végéig át kell tekinteni, hogy melyek azok a szabályozási, oktatási, szervezési kérdések, amelyek a színházak és színészek biztonságát erősítik.
A művészeti terület szabályozásáról szólva a miniszter elmondta: azt látja a Nemzeti Kulturális Tanács, hogy mind az előadóművészeti, mind az alkotóművészeti, mind a közművelődési területen számos olyan előrelépést kell megtenni, amely segíti a kultúrkiválóságot, a népi hagyományőrző kultúránk biztosítását a legszélesebb rétegeknek.
Hankó Balázs hangsúlyozta: éppen ezért abban állapodtak meg, hogy a magyar kultúra erősítését, kiválóságát, versenyképességét támogató jogi módosításokat nem összevont törvényjavaslatban kívánják megtenni, hanem minden terület sajátságaira tekintettel a vonatkozó szabályozások módosításával, mely javaslat a Nemzeti Kulturális Tanácson keresztül jut el a minisztérium részére nyár vége előtt.
A miniszter fontosnak nevezte, hogy nemzeti, hagyományőrző kultúránk tovább erősödve legyen vonzóképes, identitásőrző, közösségépítő.
Kiemelte: a Magyarországon elérhető kultúra, a magyar kultúra és az egyetemes kultúra a világ élvonalában van. Legyünk büszkék arra is, hogy van TOP100-as múzeumunk, hiszen a Szépművészeti Múzeum a világon a 84. leglátogatottabb.
Kiemelte, hogy az elmúlt évek során jelentős beruházások valósultak meg, többek között a Liget projekt keretében vagy akár az Operaház, Debreceni Csokonai Nemzeti Színház felújításában és számos további területen. Nemzetközi szinten is egyedülállóak azok a programok melyekkel az óvodától a felsőoktatásig a minőségi kulturális előadásokon vehetnek részt a gyerekek, fiatalok.
Nemzeti kultúránk, a hagyományaink kulturális kovászként érlelik az újabb és újabb nemzedékeket a magyar nemzet testéhez - hangsúlyozta.
Forrás: MTI
Fotó: MTI