A Brutalista egy három évtizedet átívelő történet, amelyet az amerikai-brit-magyar koprodukcióban készült. A film főszereplője, Tóth László (akit Adrien Brody alakít), a háború borzalmai után az újrakezdés reményében emigrál Amerikába. A film alapötletét Jean-Louis Cohen "Architecture in Uniform" című könyve inspirálta, amely az építészet és a háború traumája közötti kapcsolatot vizsgálja.
Tóth László karakterében több valós építész, mint Breuer Marcell és Moholy-Nagy László munkássága keveredik, de ő maga egy kitalált figura, aki a Bauhaus iskolájának szellemében tervez, és a brutalista stílus jegyeit viszi tovább. A film nem csak az építészet lenyűgöző képeit mutatja be, hanem mélyen belemerül a karakter személyes küzdelmeibe, a diszkrimináció és a kirekesztés témájába. A lenyűgöző képi világ és az egyedi hangzás a Velencei Filmfesztiválon is nagy elismerést aratott, ahol Brady Corbet a legjobb rendezésért járó Ezüst Oroszlánt nyerte el.
A történet két részre oszlik: az első részben László megérkezik Amerikába, ahol kezdetben alacsonyabb munkákat végez, míg végül egy tehetős mecénás, Harrison Van Buren (Guy Pearce) felfedezi tehetségét, és egy monumentális építészeti projekt lehetőségét kínálja neki. A második rész pedig a projekt megvalósításának kihívásaival és a személyes áldozatokkal foglalkozik, melyek a művészi ambíciók árnyékában születnek. A Brutalistát sokan az év egyik legjobb filmjének tartják, amely hatalmas hatással van a nézőkre, nemcsak az építészet és a művészet iránt érdeklődők számára, hanem mindazokra, akik szeretik a mély, emberi történeteket és a grandiózus moziélményt. Az, hogy a film mennyire hatékonyan tükrözi a trauma fizikai megnyilvánulását, nagyban hozzájárul ahhoz, hogy az amerikai álom hazugságairól is lerántsa a leplet.