Alapvető fontosságú lenne, hogy hazánk minél átfogóbb információt kapjon a USAID-en keresztül Magyarországra érkező pénzekről. Idővel akár több évtizedre visszamenőleg fel lehetne tárni ezeket a folyamatokat, hogy meglássuk, milyen befolyásolási műveletekhez milyen célzott pénzek érkeztek Magyarországra. Ebből okulva lehetne ezeket a csatornákat nemcsak elzárni, hanem a későbbi műveletek esetén fokozott hatékonysággal tudnánk ellenük fellépni – mondta a Magyar Nemzetnek Horváth József, a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet igazgatója Kocsis Máté bejelentésével kapcsolatban.
A Fidesz frakcióvezetője a párt balatonfüredi frakcióüléséról bejelentkezve szerdán ugyanis arról tájékoztatott: az Országgyűlés Fidesz-frakciója kéri a kormánytól az Egyesült Államokból az elmúlt tíz évben magyarországi álcivil szervezetekhez, médiafelületekhez, aktivistákhoz és politikai aktorokhoz érkezett források feltárására hivatott kormánybiztos kinevezését. Horváth József emlékeztetett: a jelenlegi amerikai kormányzatból többen is azt nyilatkozták, hogy a USAID a CIA meghosszabbított kezeként működött, Barack Obama óta biztosan.
Ez a kérdés nemzetbiztonsági kockázatokat vet fel. Meg kell vizsgálni idővel azt is, hogy mindez elindult-e már a rendszerváltozás idején, vagy csak az utóbbi időszakban erősödött fel – jelentette ki a biztonságpolitikai szakértő. Mint mondta, az információk birtokában az Országgyűlés feladata lesz, hogy új jogszabályokat vagy törvénymódosításokat hozzon meg a bármilyen irányból érkező destabilizációs műveletekkel szemben.
Mi lesz a kormánybiztos hatásköre?
Ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász tájékoztatott: a törvény szerint a leendő kormánybiztos tevékenységét a miniszterelnök vagy a kormány által kijelölt miniszter irányítja majd. Mint kifejtette: az amerikai támogatások vizsgálatára kijelölt kormánybiztos hatásköre és jogi lehetőségei attól függnek majd, hogy a kormány milyen feladatokat és jogosítványokat határoz meg a kinevezés során.
Minden bizonnyal a kormánybiztos feladata lesz beszerezni azokat az amerikai dokumentumokat, amelyek magyarországi médiafelületeknek, civil szervezeteknek és intézeteknek nyújtott támogatásokról szólnak. – A cél, hogy a magyar szuverenitást esetlegesen veszélyeztető külföldi beavatkozásokat nyilvánosságra hozzák, és szükség esetén jogszabályi módosításokat tegyenek.
A vizsgálat célja annak kiderítése, hogy ezek a támogatások milyen mértékben és módon befolyásolták a magyar belpolitikát, különös tekintettel a választási kampányokra és a civil szervezetek tevékenységére. A kormánybiztos feladata lehet az érintett pénzmozgások, szervezetek és személyek alapos átvilágítása, valamint annak megállapítása, hogy történt-e jogsértés vagy külföldi beavatkozás a magyar politikai folyamatokba – magyarázta a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány tudományos igazgatója. A szakértő szerint az sem kizárt, hogy fény derülhet korábbi kampányok, így például a 2019-es önkormányzati választások ellenzéki kampányának külföldi finanszírozására is.
Forrás: Magyar Nemzet
Fotó: Éberling András)