Korábban a tengerek leggyorsabb vitorlásának az árbócára tűzték ki a kék szalagot, később mikor az európai tavakon a vitorlázás népszerűbb lett az akkor ezekre a versenyekre is kiterjesztették a hagyományt.
A Kékszalag mára már fogalom hazánkban, a verseny 1934-ben indult melynek célkitűzése az volt, hogy az akkori hajók számára olyan Balaton-kerülő gyorsasági versenyt indítsanak, amelyen osztályra és nagyságra való tekintet nélkül bárki indulhat.
Egészen 1942-ig a versenyt kétévente rendezték, ezután a háború miatt több viadal is elmaradt, majd 1947-ben rendeztek ismét Kékszalag vitorlás versenyt. 1955-ben a Nemere II. nevű 75-ös cirkáló mindössze 10 óra 40 perc alatt teljesítette a távot.
A rekordot csak 57 évvel később, 2012-ben adta át a múltnak egy hightech anyagokból készült katamaránnak! A Kékszalagot azóta minden évben megrendezik.
A Kékszalag a Balaton legtradicionálisabb vitorlásversenye mely időről időre megújul, ezzel fenntartva az érdeklődést. A viadalra mindig azon a júliusi hétvégén kerül sor, mely a legközelebb van a holdtöltéhez.
Idén négynapos közösségi rendezvényt tartanak Balatonfüreden, ennek keretében széles körben megismerhetik a sportágat az érdeklődők. A versenytáv légvonalban 155 kilométer, persze a vitorlások ezt nem egyenes vonalban teszik. A versenyzőknek 48 órás szintidő alatt kell teljesíteniük a teljesíteniük a távot. A balatonfüredi rajt után Balatonkenese, Siófok és a tihanyi szoros érintésével haladnak, és Keszthelynél fordulva térnek vissza Balatonfüredre. Tavaly saját rekordját megdöntve Józsa Márton és csapata ért célba elsőként.