Dr. Kriska György az Ökológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója és az MTA doktora kalauzol el minket a Rákospalotai-lápvidéken. A nyári kérészmentő akció után most lápmentésre jöttünk el vele a Mogyoródi-patak területére.
Az M0-ás mellett Káposztásmegyer szomszédságában található tőzeglápot története során rengeteg pusztítás érte, de a hódok hathatós közbenjárásának köszönhetően újra él és virul ez a vidék.
Sajnos most a lápszegélyben található hódvárat szeretnék elbontani, egészen paradox okokból. Egy négyhektáros területről tűnne el a víz, és ezáltal teljesen elpusztulna a tőzegláp. Látható tehát, hogy a hódok igen hasznos tevékenységet végeznek. A hód tevékenységének egyik fontos eredménye a sok kihalt fa. A közhiedelemmel ellentétben ez nem káros tevékenység.
A hódvár lebontásával egy már kész műtárgy működtetését szeretnék elérni, melynek az lenne a célja, hogy ne mossa be esetlegesen a mellettünk lévő bekötőútról érkező olajszennyezést a patakba és aztán a Dunába.
A Rákospalotai-láp egyike azon értékeinknek, amelyek nagyon fontos részét képezik az egyre szűkülő élőhelyeinknek, amelyek a biodiverzitáshoz, azaz a biológiai sokszínűséghez járulnak hozzá.
Teljes riport: