A középkori Magyarországon, hasonlóan a többi európai országhoz a büntetés-végrehajtás igencsak elrettentő példákat alkalmazott. A szilvásváradi Börtönmúzeum Panoptikumban a kínzások és kivégzések korába repülhetünk vissza.
Volt idő, amikor egy tehén vagy tyúk ellopásáért 30-50 botütés járt a deresen. Enyhébb büntetésnek számított például a kalodába zárás, ugyanakkor a gazdájuktól lopó szolgákat gyakran megvakították vagy levágták a kezüket.
“Talán a kerékbetörés volt a halálbüntetés egyik leglátványosabb és legelrettentőbb módja. Kétféle módja ismert. Az egyik, hogy a földre kikötözték a bűnöst, és a hóhér, akinek igencsak markos legénynek kellett lennie, megragadta a kereket és az áldozathoz dobta több alkalommal. A másik módon az áldozatot a kerékre kötötték, és figyelembe véve a küllők állását egy vasrúddal vagy husánggal elkezdték verni, hogy a végtagok a küllőkkel egy vonalba legyenek.”
Egy korabeli cellát is berendeztek az épületen belül. Emellett olyan faragványok és munkák is helyet kaptak a kiállításon, amelyeket egykoron elítéltek készítettek.
A teljes riport: