2024. 11. 22. Péntek Cecília napja
Jelenleg a TV-ben:

Paláver

Következik:

Hírek 17:00

Radar

Radar – Komoly ökológiai károkat okoz a háború

Olykor felsejlik a béke a hangja, de hamar szertefoszlik a remény, és csak további harcok bontakoznak ki, ami nem csak humanitárius katasztrófákhoz, emberek halálához, épületek, utcák, városok megsemmisítéséhez vezet, hanem bizony komoly ökológiai válságot is előidéz.

  • Radar – Komoly ökológiai károkat okoz a háború

Az ukrán katonai vezetés szerint a Nova Kahovka-i gátat az oroszok robbantották fel kedden hajnalban. A kizúduló víz 80 települést fenyeget.

Ennek némileg ellentmond, hogy a sérült gát komoly vízellátási problémákat okoz nagyrészt az orosz fennhatóságú területeken, így a 2014-ben Oroszország által annektált Krím-félszigeten, valamint a szintén orosz ellenőrzés alatt álló Zaporizzsjai atomerőműnél is.

A 30 méter magas és 3,2 kilométer hosszú gátat 1956-ban építették a Dnyeper folyón a Kakhovka vízerőmű részeként, amely hatalmas vízmennyiséget tart vissza. Herszon már felszabadított részének ukrán illetékesei el is rendelték az evakuációt a folyó gát alatti szakaszán, állításuk szerint az áradás ott órákon belül kritikus szintet érhet el. A gát átszakadása helyi ökológiai katasztrófához vezethet.

A 16 hónapja dúló háború elmélyíti továbbá az éghajlati válságot, miközben az üvegházhatású gázok globális kibocsátása már így is rekordmagas. A jelentés, amelyet az ENSZ a héten tesz közzé, úgy számítja, hogy a háború első 12 hónapja 120 millió tonnával növeli az üvegházhatású gázok nettó kibocsátását, ami megfelel egy Belgium méretű ország éves kibocsájtásának.

A kibocsájtáshoz hozzájáruló különböző tényezők egész sorát vizsgálták, amelyek a bonyolult soktényezős számítás alapját képezték. Ilyen volt a járművek üzemanyag-felhasználása, de ide tartozott az erdőtüzek pusztítása, a lerombolt épületek és az infrastruktúra újjáépítéséhez felhasznált energia is.

Az összesítésbe beleszámították még a szabotált Északi Áramlat gázvezetékből származó gázszivárgást, a nemzetközi légi járatok átirányítását és a menekültek mozgását is.

Az összes kibocsátás mintegy 19%-a olyan katonai tevékenységekből származik, mint a járművek üzemanyagának elégetése, a lőszerek előállítása és kilövése, valamint a rengeteg beton felhasználása a bunkerek és egyéb katonai létesítmények építésekkor.

Ugyanakkor Ukrajnában a gazdasági tevékenységekből adódó károsanyag-kibocsájtás csökkent, azonban ez más országokba csoportosult át, például a menekültek mozgásával.

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!