Szorgos kis kezek munkálkodnak itt a kilencedik kerületi József Attila lakótelepen működő Kosztolányi Dezső Általános Iskolában. Náluk ez nem újdonság, itt már régóta működik a fenntarthatóságot célzó komposztáló és kis közösségi kert is. A környezeti nevelés kiemelt fontossággal bír ebben az iskolában.
A példamutatás nagyon fontos. Természetesen szelektíven gyűjtjük a hulladékot, az ágyáskertek a gyümölcsfák termését is tudják élvezni, az epret le tudják szedni, tehát kézzel fogható eredménye van annak, amit itt alkotnak – mondja Dicső István Igazgató
A 25 millió forintos összdíjazású pályázat segítségével valósíthatják meg zöld elképzeléseiket a magyarországi iskolák és óvodák.
Már 15 éve elkezdtünk egy munkát, ami arról szól, hogy iskolákban, óvodákban környezettudatosságra, fenntarthatóság fontosságára a figyelmet felhívó oktatási programot támogattunk, ez egészen pontosan úgy nézett ki, hogy szakértőkkel közösen kialakítottunk egy olyan segédanyag csomagot, amit egyébként pedagógusok óvodai nevelők tudtak igénybe venni – mondja Losonczi Gergely az E.On Hungária Csoport vállalati kommunikációs vezetője
Széles a skála, a biodiverzitástól kezdve energiakérdéseken keresztül hulladékon át rengeteg témában várnak pályaműveket – teszi hozzá Kump Edina környezetkutató, a Körforrás szakmai vezetője, alapítója, a zsűri tagja.
Nemcsak szakértőket szerettünk volna fenntarthatósági kezdeményezések mellé, hanem pénzbeli támogatást is tehát olyan iskolai, óvodai közösségeknek fenntarthatósági fókuszú kezdeményezéseket megvalósítani, amelyek támogathatják az oda járó gyerekeket.
A legnagyobb hazai energiaszolgáltató működése is egy fenntartható működési modellre épül. A cég a villamoshálózat üzemeltetését szeretné minél környezetbarátabb módon megoldani.
Ha belegondolunk, hogy miről szól az a sok klímavédelmi kezdeményezés, ami áthatja akár az Európai uniót akár a nemzeti Klímavédelmi Programokat, annak a célja, hogy a fosszílis energiától megszabaduljunk és átálljunk egy fenntartható módon termelt villamos energia rendszerre.
A villamoshálózat fejlesztésével támogatni kívánják az ügyfeleinket, abban, hogy minél több megújuló forrást tudjanak a hálózathoz csatlakoztatni. Elektromobilitási szolgáltatásokkal, napelemes rendszerekkel, hőszivattyús megoldásokkal támogatják a fenntarthatósági célokat.
Összesen 10 pályaművet fognak díjazni, melyek egyenként akár 2,5 millió is forintot nyerhetnek a projektek megvalósítására. A pályázati feltételeknek pedig könnyű megfelelni.
Közösségek jelentkezhetnek, minimum 13 fő, egy iskolából óvodából, oktatási intézményből több pályamű is érkezhet.
A pályázatokat május 1-jéig lehet benyújtani, a kiírást és a pályázati lapot a Föld bajnokai oldalon találják meg, ami a megújuló energia az energiahatékonyság, a klímavédelem, üvegházhatású gázok a levegőtisztaság, vizek védelme, újrahasznosítás és biodiverzitás témaköröket öleli fel.
A díjakat a Föld bajnokai őszi gáláján fogják átadni.