Amikor a NASA asztronautákat küldött az űrbe, rájöttek, hogy a golyóstoll nem működik a súlytalanság állapotában. Ezért több millió dollárt áldoztak arra, hogy kifejlesszenek egy speciális eszközt. Az oroszok ezzel szemben egész egyszerűen felvittek egy ceruzát. Ez persze csak egy városi legenda. A történetből viszont jól látszik, mennyi újítás szükséges a világűrben. Amit aztán a Földön is használhatunk.
Talán a legismertebb találmány, amit az űrkutatásnak köszönhetünk, az a navigáció. Ez olyan műholdak hálózatán alapul, amelyek egy földkörüli pályáról rádiójeleket sugároznak. A GPS-szolgáltatás az idő 95%-ában körülbelül 7 méteres pontosságot biztosít, bárhol a Föld felszínén vagy annak közelében. De van, hogy ennél is pontosabb helymeghatározásra van szükség.
Az űrállomáson a súlytalanság miatt kiemelt szerepet kap a testedzés, hogy ne sorvadjanak el az izmok. A mozgás viszont izzadással jár, az pedig szagokkal. Ezt sem olyan egyszerű megoldani az űrben.
Hamarosan egy újabb magyar asztronauta is megtapasztalhatja ezt az érzést. Farkas Bertalan 1980-as űrutazása és küldetése után ismét karnyújtásnyira vagyunk attól, hogy valaki hazánkból elhagyhassa a sztratoszférát. 2023 március 7-én kiválasztották a négy jelöltet, akik közül egy a Nemzetközi Űrállomáson végezhet majd tudományos munkát. Talán neki is köszönhetünk majd egy találmányt.