Amikor a NASA asztronautákat küldött az űrbe, rájöttek, hogy a golyóstoll nem működik a súlytalanság állapotában. Ezért több millió dollárt áldoztak arra, hogy kifejlesszenek egy speciális eszközt. Az oroszok ezzel szemben egész egyszerűen felvittek egy ceruzát.
Ez persze csak egy városi legenda. A történetből viszont jól látszik, mennyi újítás szükséges a világűrben. Amit aztán a Földön is használhatunk.
Talán a legismertebb találmány, amit az űrkutatásnak köszönhetünk, az a navigáció. Ez olyan műholdak hálózatán alapul, amelyek egy földkörüli pályáról rádiójeleket sugároznak. A GPS-szolgáltatás az idő 95%-ában körülbelül 7 méteres pontosságot biztosít, bárhol a Föld felszínén vagy annak közelében. De van, hogy ennél is pontosabb helymeghatározásra van szükség.
Például a gravitációnak a hiánya az milyen hatással van az emberi szervezetre, például a szaglásra, és akkor, amikor bent vagyunk például egy ilyen csőben, egy kályhacsőben, ami túlnyomás alatt van, és ott eltöltünk viszonylag kis területen hosszú időt, akkor ott nyilvánvalóan egy idő után megfordul az ember fejében, hogy rendben, akkor ott milyen szagok keletkeznek például. És az, hogy ezeket a szagokat mi kontrollálni tudjuk, befolyásolni tudjuk, ez egy felmerülő probléma.
Az országban elsőként a HírTV stúdiójában szólaltak meg a magyar űrhajósjelöltek! Érdekességeket tudhatunk meg a felkészülésükről, terveikről, vágyaikról és érzéseikről. A virtuális térben pedig a kilövő rakétát, az űrkapszulát, a szkafandert és a Nemzetközi Űrállomást is közelről megmutatjuk önöknek, rengeteg érdekes információ kíséretében. Ma tehát 19 óra 20 perctől egy exkluzív műsorban az űrhajósok bemutatkozása.