Számtalan sikeres mentési esetet tud maga mögött a Magyar Barlangi Mentőszolgálat. A mentési akciók oroszlánrésze olyan nehezen megközelíthető terepviszonyok között zajlik, amelyet technikailag csak ők tudnak megközelíteni. Az önkéntes csapat képzettsége és elhivatottsága nemcsak Magyarországon, de nemzetközileg is elismert.
A Morca barlangból kimentett amerikai barlangkutató külön köszönetet mondott a magyaroknak a kórházból, ahová a kilencnapos mentési akció után szállították.
A Magyar Barlangi Mentőszolgálat nemcsak a barlang mélyéről ment életeket, Törökországban legutóbb a februári földrengés után jártak, ahol ugyancsak a nehéz terepen kellett helyt állniuk.
Sokszor nem tudják pontosan, mi vár rájuk, amikor a helyszínre érkeznek, és előfordul, hogy a halállal néznek farkasszemet. A tavasszal a Jósvafői Kossuth-barlangban rekedt barlangi búvárnak, Mede Mártonnak sajnos már csak a holttestét tudták a felszínre hozni, miután törmelék omlott rá a barlang feltárása közben. Ez is egy összetett csapatmunkát igényelt.
A barlangi mentés számtalan váratlan veszéllyel jár tehát, és sajnos olyan is előfordul, hogy maga a mentő is életét veszíti az akció során.
A 2018-ban egy Thaiföldi barlangban rekedt 12 focista gyermek és edzőjük mentésében résztvevő 38 éves búvár nem jutott ki élve, miután oxigénpalackokat helyezett el a járatokban.
Ez a barlangi mentés az utóbbi évek legnagyobb sajtóvisszhangot kiváltott mentési akciója volt, amelyben több mint 1000 ember vett részt. A focicsapat pedig majdnem 3 hetet töltött egy sötét barlangban.
A barlangi mentés technikailag igen bonyolult művelet, ezért tart akár egy két hétig is, mire a felszínre kerül a sérült, és ezért érkezik akár több száz mentő is a helyszínre.
A barlangi mentőkre talán nem túlzás kimondani, hogy igazi hősök, akik sem időt, sem energiát, sőt még az életüket sem sajnálják, ha a bajbajutottak megmentéséről van szó.