November 9-e és 11-e között tartják a Magyar Onkológusok Társaságának kongresszusát a Budapesti Konferencia Központban. A találkozó célja, hogy elősegítse az onkológiai kutatások és a gyakorlat folyamatos fejlődését Magyarországon és a világban egyaránt. Az eseményre kutatók, szakemberek és onkológusok egyaránt meghívást kaptak.
A XXXV. alkalommal megrendezett MOT Kongresszus első, kiemelt plenáris szekciója nagy érdeklődésre számító, új, hazai rákstatisztikai adatokat mutatott be. A Nemzeti Rákregiszter legfrissebb kutatási eredményei igazolták, hogy Magyarországon a rosszindulatú daganatok gyakorisági adatai kedvezőbbek, mint a nemzetközi jelentésekben eddig közölt adatok.
A kelet-közép-európai volt szocialista országokban a legsúlyosabb a daganat, mint közegészségügyi probléma egész Európán belül. A halálozást tekintve Magyarországgal együtt Szerbia és Horvátország, valamint a régión kívül Dánia foglal el előkelő helyet a listán.
Az OECD számok is azt igazolják, hogy Magyarországon a daganatos halálozások csökkenni látszanak, mivel az elmúlt 10 évben a férfiaknál 11%-kal, a hölgyeknél pedig 6%-kal csökkent.
A második szekcióban a magyarországi onkológiai szűrőprogramok jövőbeli lehetőségeit tárgyalták a szakemberek. Magyarországon a WHO által javasolt népegészségügyi daganatszűrések ingyenesen elérhetőek, azonban a jövő feladatai közé tartozik az új európai daganatszűrési ajánlások mentén új szűrővizsgálatok, tüdődaganatok és prosztatarák szűrésének fokozatos bevezetése, hiszen ez magyar viszonylatban is erősen indokolt.