Egy hétfő hajnali orosz rakétatámadás következtében megrongálódott egy alállomás, ezért az atomerőmű egyetlen külső áramellátását biztosító távvezeték is megsérült, és a létesítmény teljesen áram nélkül maradt.
Nem a mostani az első eset, hogy a Zaporizzsjai atomerőmű miatt izgul Ukrajna.
Legelőször tavaly március 4-én ütött ki tűz az erőmű területén egy orosz támadás következtében.
2022 márciusban foglalták el az orosz csapatok a létesítményt, azóta pedig többször is lőtték, és Kijev és Moszkva egyaránt azzal vádolta egymást, hogy egy katasztrofális nukleáris balesetet kockáztatnak.
Zelenszkij ukrán elnök egy augusztusi, Zaporizzsját ért rakétatámadás után terrorcselekménynek minősítette az az atomerőmű megtámadását.
Az orosz védelmi minisztérium viszont ugyanekkor azt közölte, hogy Ukrajna lőtte a zaporizzsjai atomerőművet.
A reaktor ugyan jól védett, a hűtőrendszere meghibásodása egy fukusimai szintű, meglehetősen súlyos balesetet eredményezhet, amikor illékony radioaktív anyagok szabadulhatnak fel.
2022 augusztus végén ismét az orosz fél vádolta ukrajnát folyamatos rakétázással, amelyek után jódtablettával is ellátták a környező településen élőket.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója szeptemberben érkezett Zaporizzsjába, hogy felmérje a károkat. Majd a harcok leállítására szólított fel a létesítmény körüli biztonsági övezetben, hiszen a szakértők kiterjedt károkat találtak a háború frontján álló erőműben.
Most hetedjére maradt teljesen áram nélkül az atomreaktor, így elindították a tartalék dízelgenerátorokat, amelyek ukrán szakemberek szerint 10 napig elegendők. Az atomerőműnek a reaktorok hűtéséhez folyamatos áramellátásra van szüksége.
Vlagyimir Putyin ekkor közölte, hogy nem lövik az ekkor már a saját fennhatóságuk alatt lévő erőművet. Ukrajna csupán nyomást kíván gyakorolni a nemzetközi szervezetekre.
A környéket szeptemberben egy népszavazás után orosz területnek is nyilvánították. a Dnyeper folyó túlpartján lévő ukrán települések pedig állandó rakétatámadás alá kerültek.