2025. 01. 18. Szombat Piroska napja
Jelenleg a TV-ben:

Cirkusztestvérek

Következik:

Híradó 12:00

Radar

Radar – Amit tudni erről a nagyon veszélyes, az Ebolához hasonló gyilkos vírusról? + videó

Marburg-vírus-fertőzés gyanújával szállítottak kórházba kivizsgálásra két embert Hamburgban. A német nagyváros hatóságai szerint az érintettek egyike egy ruandai kórházban dolgozott, ahol a vírussal fertőzötteket is kezeltek. Rusvai Miklós virológussal beszélgettünk az eddig kevésbé ismert kórról.

  • Radar – Amit tudni erről a nagyon veszélyes, az Ebolához hasonló gyilkos vírusról? + videó

Marburg-vírus-fertőzés gyanújával kórházba szállítottak két embert Hamburgban. Mindketten szerdára virradóra érkeztek repülőn Ruandából Frankfurtba, ahonnan vonattal utaztak tovább Hamburgba. Az utazás alatt egyikük felhívta az egészségügyi hatóságokat, mivel attól tartott, hogy megfertőződhetett egy trópusi betegséggel. A német tűzoltóság szerint influenzaszerű tünetekre és enyhe rosszullétre panaszkodott, láza nem volt. Az illetékes hamburgi egészségügyi hatóság elrendelte a két ember azonnali elkülönítését és kórházba szállítását. (Később arról adtak hírt a németek, hogy kiderült: nem Marburg-vírussal fertőződött meg a két említett illető - a szerk.)

Dr. Rusvai Miklós, vírusszakértő: "Sajnos kezdetben általános tünetekkel járhat csak. Tehát

influenzaszerű tünetek, torokfájás, hőemelkedés hidegrázás, légzőszervi tünetek jelentkezhetnek. De a későbbiekben sajnos vérzéses tünetek, tehát a testnyílásokból vér szivároghat, illetve agyvelőgyulladás is kialakulhat és a legsúlyosabb esetek sajnos halállal végződnek."

A németországi Marburg városáról elnevezett vírus, amelyet 1967-ben fedeztek fel, miután kutatás céljára szánt kísérleti majmokkal behurcolták azt Marburgba, közeli érintkezés révén terjed a fertőzöttek testnedvei által vagy fertőzött felületeken, például ágyneműn keresztül. A fertőzés lappangási ideje 2-21 nap, és kezelés, orvosi ellátás híján az esetek akár 88 százalékában végzetes lehet.

A Marburg-vírus ellen egyelőre sem vakcina, sem gyógyszer nem létezik, egyedül az immunrendszerünk veszi fel a küzdelmet vele. A terjedését az általános járványvédelmi szabályokkal lehet megállítani, úgy mint a karantén és az elkülönítés.

 

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

Radar – Boldog születésnapot, Karikó Katalin!  + videó

Radar – Boldog születésnapot, Karikó Katalin! + videó

Számos magyar tudós alkotott eddig a világ számára fontosat. A 17 magyar Nobel-díjas között egyetlen nő szerepel. Karikó Katalin, aki az MRNS terápiás alkalmazás egyik kifejlesztőjeként 2023-ban Nobel-díjat kapott. És éppen ma töltötte be a 70. életévét.
@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!