A zarándoklat vagy zarándokút vallási, spirituális jelentőségű utazás egy, az adott vallás számára szentnek tartott, szimbolikus helyre.
A hívők által vállalt zarándoklatok egyfajta meditációs gyakorlatok is, de szimbolikusan beavatást is jelentenek a vallás mélyebb rétegeibe. A Világ nagyobb zarándoklatai sok millió hívő embert mozgatnak meg egyszerre, akik általában egy szent hely felé veszik útjukat.
A hindu vallású hívők a Gangesz folyó partján tartják a legnagyobb zarándoklatukat. Minden év januárjában több mint 100 millió ember fordul meg a folyó partján. A vallási esemény nem kevesebb mint 2 hónapig azaz 8 hétig tart.
Fehér köntösbe burkolózva, néhányan esernyővel védekeznek a sivatagi tűző nap ellen Mekkában, amely Mohamed próféta szülővárosa. 2,6 millióan végezik el évről évre a muszlim hajdzsát a szent városukban. 19 millióan vesznek részt a mekkai zárandoklat másik formájában amit az év bármely szakában elvégezhetnek.
Katolikus zarándokok milliói gyűlnek össze egy mexikóvárosi bazilikánál a Guadalupe-i Szűzanya éves ünnepén. Az emberek napokig gyalogoltak, hogy eljussanak a vallásos áhítat helyszínére.
A Szűzanyát, a magyarok Nagyasszonyaként tisztelő magyarság számára is van egy hely, ami kiemelkedő kegyhely és zarándoklatok helyszíne. Ez a hely, az erdélyi Csíksomlyó.
A pünkösdi búcsún ma már több százezer magyar hívő vesz részt. A közös imádság, a magyarság összetartozásának tanúbizonysága is.