A csikók tavaly október és november folyamán születtek.
"Még a születésük előtt megterveztük a genomjukat" - mondta Gabriel Vichera, a Kheiron társalapítója és tudományos igazgatója. "A CRISPR/Cas9 technológia, amelyet gyakran genetikai ollóként emlegetnek, lehetővé teszi számunkra, hogy a DNS bármely régióját célba vegyük, precíz vágásokat hajtsunk végre, és módosításokat hajtsunk végre a genetikai állományon" - fejtette ki.
A kutatók célja az volt, hogy fokozzák a robbanékonyságot és a gyorsaságot, miközben megőrzik a bajnok kanca kitűnő fizikai és mentális adottságait.
"Bizonyos izomrosttípusok nagyobb robbanékonyságot és gyorsabb összehúzódást tesznek lehetővé, így az állat gyorsabban reagál és intenzívebb mozgásra képes" - magyarázta Vichera. Hozzátette, hogy a gének precíz beépítése egyetlen generációba jelentős idő- és költségmegtakarítást jelent a hagyományos tenyésztési módszerekhez képest.
"Nem hozunk létre semmi mesterségeset. Olyan természetes genetikai szekvenciákat használunk, amelyeket a természet is alkalmazna, csak mi gyorsabban és célzottabban végezzük el a folyamatot" - hangsúlyozta Vichera.
A Kheiron nemcsak a lovak génszerkezetének módosításában érdekelt. A cég jelenleg olyan sertések genetikai módosításán is dolgozik, amelyek szervei alkalmasak lehetnek emberi transzplantációra, valamint tehenek génjeit is módosítják, hogy növeljék a fehérjetartalmat és javítsák a hőállóságukat.
Forrás: MTI
Fotó: Canva