A bajban lévő országok azt mondják, hogy sürgősen egy nagyon komoly közös hitelt kell felvennünk. Már elmondtam önnek, hogy a magyar ember logikája más, a mi életösztöneink mások, mi azt a pénzt szeretjük elkölteni, amit már megkerestünk és ha mégis úgy gondoljuk, hogy hitelt veszünk fel, mert először akarunk költeni és utána megdolgozni érte akkor meg minden család, minden ember, minden ország fussa a saját kockázatát mert ez rendkívül kockázatos, ha rosszul döntött ne rántsa magával a szomszédját, a családtagját, egy másik családot vagy éppen egy másik országot. Most azonban olyan gyalázatos állapotban van számos európai uniós ország pénzügyi szempontból, hogy aligha tudjuk elkerülni azt, hogy jóváhagyjuk, hogy Magyarország is hozzájáruljon egy ilyen nagy közös hitelfelvételhez. Ez egyszerre veszély és egyszerre lehetőség, veszély, mert, ha rosszul költjük el akkor bukta van, ugyanakkor esély is mert, ha jól csináljuk akkor meg tudunk erősödni
- mondta Orbán Viktor, miniszterelnök.
Nagy a baj, nem pusztán a déli államokban, más országokban is – mutatott rá Szajlai Csaba, a Figyelő főszerkesztő-helyettese. A szóban forgó államok már a válság kirobbanása előtt is bajban voltak, nagyon magasak az államadósságok, a munkanélküli ráta is magas volt már a vírus előtti időszakban és a költségvetésüket sem sikerült helyreállítani. Most lehetőség van az EU részéről egy azonnali gyorssegélyre és a 7 éves költségvetésről is kellene valamilyen elvi megállapodásnak születnie a mostani csúcstalálkozón.
Szajlai Csaba elmondta, hogy az elosztás mértékéről az az elv alakult ki, hogy népességarányosan, a GDP és a munkanélküliségi ráta alapján történjen. A magyar kormány azonban vitatja az arányokat, legjobb példa, hogy Portugália 20 milliárd eurót kapna, tehát 30 százalékkal többet, mint mi. A lengyelek pedig 40 milliárdot, az olaszok, spanyolok és franciák esetén pedig nagyságrendekkel nagyobb a lehívható összeg. Valószínű, hogy a V4-eknek közös álláspontra kell jutniuk az elosztással kapcsolatban, hiszen ez a régió már a vírus előtt is húzott és a járvány alatt sem érte akkora megrázkódtatás. Relatíve azért kapnánk kevesebbet mert minket a válság nem úgy ért el.
Hír TV