Lánczi Tamás politikai tanácsadó szerint az emberek többsége jelenleg is azt találgatja, hogy ki lehet mindennek a felelőse és milyen következményei lehetnek a világjárványnak.
A globalizmus és a nemzetállamok hívei közti vita ugyanakkor már most kialakulni látszik. Egyesek ugyanis a koronavírus okozta helyzetet a saját politikai érdekeik elérésére használják fel. Ők, a globális világ mellett állva, a nemzetállamok hatékonyságát igyekeznek kétségbe vonni.
Ez nem pusztán ellentéteket, de ellentmondásokat is szül, hiszen az Európai Unió és az ENSZ országai nem minden esetben, nem megfelelő mértékben segítik a koronavírus gócpontjait. A nemzetállamok ugyanakkor nem pusztán magukat védik, de egymást is segítik.
Lánczi Tamás azzal a gondolattal is egyetért, miszerint a koronavírus okozta világjárvány első áldozata maga az Európai Unió lehet, mely inkább akadályozza annak megfékezését, ahelyett, hogy segítené.
A vírus okozta hatásokról, annak megfékezéséről, valamint az esetleges gazdasági következményekről tekintsék meg teljes műsorunk:
Kacskovics Imre: Aki időt nyer, az életet nyer
A környező országokhoz képest Magyarországon sikerült lassítani a járvány terjedését. Jelenleg 261 fertőzöttet tartanak számon és 100-an vannak karanténban. Nyugat-Európában ugyanakkor továbbra is drámai a helyzet. Olaszországban és Spanyolországban is többen vesztették életüket a koronavírus-járvány következtében, mint Kínában, ahol felütötte fejét a kór – vezette fel a témát a műsorvezető.
A világban eddig majdnem félmillióan betegedtek meg, az elhunytak száma meghaladja a 22 ezret. Hogy értékeli a magyar helyzetet - fordult Kacskovics Imréhez, az ELTE Immunológiai Tanszékének tanárához a műsorvezető.
Az immunológus elmondta, hogy Magyarországon jó időben megtették azokat az óvatos, de hathatós lépéseket, amelyeknek köszönhetően hátul kullogunk mind a fertőzöttek, mind az elhunytak számát illetően.
Aki időt nyer, az életet nyer – hangsúlyozta Kacskovics Imre. Majd hozzáfűzte, hogy a fertőzöttek 80 százaléka tünetmentes, 20 százalékuknál jelentkeznek a tünetek, közülük 5 százalék az, aki nagyon beteg lesz, kórházi ellátásra szorul, legrosszabb esetben pedig elhalálozik. Bizonyos becslések szerint idehaza akár 250 ezren is elkaphatják a kórt – hívta fel a figyelmet. De ennek elejét tudjuk venni, hogyha betartjuk a hatósági korlátozásokat, így csökkentjük a járvány terjedését, és így nem terheljük le az egészségügyi rendszert – emelte ki az immunológus.
Az egyetemi tanár beszélt arról is, hogy a gyógyszerfejlesztésnek két útja is létezik.
A teljes beszélgetés:
Hír TV