- Milyen szempontok szerint született meg az a kormánydöntés, hogy kötelezővé teszik az egészségügyi betegellátásban dolgozók részére az oltást?
- Járványügyi szempontok alapján, figyelembe véve a járvány eddigi hullámának a tapasztalatait, illetve külföldi mintákat, többek között Franciaországot.
- Csak a betegellátásban dolgozókra érvényes ez a kötelezettség vagy a háttérszemélyzet részére is?
- A háttérszemélyzetre is, mert nem lehet a közvetlen betegellátásban résztvevőket szeparálni azoktól, akik a kórház működését biztosítják.
- Vizsgálták az oltás elfogadottságát az egészségügyi személyzet tekintetében? Az orvoskamara egyik illetékese mai nyilatkozatában azt monda, hogy ő támogatja.
- Örülök, hogy az orvosi kamaráknak is ez a véleménye. Az egészségügyi dolgozók átoltottsága rendkívül magas. Ezért gondolom, hogy aki önként vállalta a két oltás felvételét, ők belátják, hogy a harmadikra is szükség van.
- Mi történik azokkal, akik valamilyen alapbetegségük miatt nem kaphatnak oltást? Ők dolgozhatnak tovább?
- Nyilvánvalóan az oltóorvos mérlegelésének a kérdése, hogy milyen esetekben és milyen szempontok szerint mondja meg, hogy az oltást nem lehet elvégezni. Aki nem kapja meg a harmadik oltást, az olyan beosztást kap, ahol a betegekkel nem találkozik.
Kásler Miklós továbbá elmondta:
Az esetleges negyedik hullámot nem a brit mutáns okozza majd, hanem a lényegesen agresszívabb, súlyosabb betegséget okozó indiai variáns, ami már jelen van.
Az, hogy a járvány és a kórházi terhelés milyen mértékű lesz (...) mekkora lesz, a súlyos betegek, lélegeztetettek, elhunytak száma, az már nem a magyar egészségügytől függ, hanem az emberektől: vállalják-e az oltást vagy nem vállalják.
- Minden valószínűség szerint lesz negyedik hullám. Ebben az esetben az egyetlen hatásos prevenciós lehetőségünk a tömeges oltás
- hangsúlyozta az emberi erőforrások minisztere.
Hír TV