Mit jelent, hogy a védőnők bekerültek a szakdolgozói bértábla hatálya alá? – tette fel a kérdést Földi-Kovács Andrea. Válaszában az államtitkár kifejtette:
„Ez egy óriási siker. Egy pár évig tartó védőnői konzultációban egyértelműen megfogalmazták, ők az egészségügy részei. Az egészségügyi alapellátásnak egyik nagyon fontos eleme, az a védőnő, aki egyébként egy olyan rendszerben dolgozik, ahol már száz, száznégy évvel ezelőtt létrejött ez a védőnői szolgáltatás, és ebben csecsemőnek, anyának és ezen belül a családnak nyújt segítséget, a közösségnek az épségére vigyázva rengeteg munkát elvégez. De ők egész mostanáig nem voltak az egészségügyi szakdolgozói bértábla alatt, hanem a KJT alá tartoztak a munkájukkal”
– mondta Horváth Ildikó, aki hozzátette: ezzel az új besorolással magasabb bér fog járni a védőnőknek.
A műsorban elhangzott, hogy eddig kiegyenlítettlenek voltak a bérek, nagy egyenlőtlenségek voltak a rendszerben. Általánosságban elmondható, hogy a 2019-es januári fizetésükhöz képest 2022 januárjára az eddigi két és félszerelésére nő majd a bérük. Közel négyezer védőnőt érint ez a látványos béremelkedés.
Július elején 8 százalékkal emelkedett az ápolók, egészségügyi szakdolgozók fizetése is. Két ciklus alatt így két és félszeresére nőnek így az egészségügyi szakdolgozói bérek.
„Összesen 2018 év végéhez képest 2022-re 72 százalékkal több alapbérük lesz az ápolóknak”
– húzta alá az államtitkár.
A Magyarországon jelenleg dolgozó orvosok létszámát tekintve Európa középmezőnyébe tartozunk.
„A területi különbségek mindig nagyon lényegesek. Hogy azokban a kisebb kórházakban, azokban a kisebb településeken, ahonnét egyébként is sokan mozdulnak a főváros irányába, nagyobb városok irányába, ez a tendencia, ez a jellemző az orvosokat is jellemzi. Tehát extra erőfeszítést kell tenni azért, hogy ezeken a kisebb településeken megtartsunk orvosokat úgy, hogy ott a lakosság számára stabil, állandó, magas színvonalú egészségügyi szolgáltatást tudjunk nyújtani”
– nyilatkozta Horváth Ildikó, aki hozzáfűzte: a házi gyermekorvosok feladatköre, illetve a számuk növelése, stabilizálása kiemelt prioritása a kormánynak. A jövő évi költségvetésben 184 milliárddal többet szánnak az egészségügyre a 2020-as esztendőben. Az alap- és a szakellátásra, valamint a gyógyszerekre is egyformán több pénz jut jövőre.
Hír TV