Ő volt az egyik tagja annak a mentőexpedíciónak, amely még május 26-án, pénteken reggel indult el, hogy lehozzák Suhajda Szilárdot a Mount Everest 8750 méteres magasságából. Egy nappal később, szombaton kora délután derült ki, hogy a mentés sikertelen volt, a három serpából (egyikük a 2-es tábor megközelítését segítette helikopterrel) álló csapat nem találta meg a magyar hegymászót. A serpák tegnap megkezdték a leereszkedést a világ legmagasabb hegyéről.
Mikel serpát a Világgazdaság már pénteken késő este megkereste, de akkor még érthető módon nem érte el. Nem sokkal ezelőtt azonban jelentkezett, és elmondta, mit tapasztaltak fenn a hegyen, illetve mi történt azóta, hogy befejezték a 40 éves békéscsabai hegymászó felkutatását.
Most érkeztünk meg Luklára a 2-es táborból
– kezdte nyilatkozatát a Világgazdaságnak. Lukla egy kisváros Nepál északkeleti részén. Mintegy 2860 méter magasan fekszik, közvetlenül a Mount Everest lábánál. Éppen ezért a Himalája hegységbe tartó turisták és hegymászók körében népszerű település.
A serpák mindent megtettek, hogy megtalálják Suhajda Szilárdot
Mikel serpa a Világgazdaság kérdésére egyértelművé tette, hogy Suhajda Szilárd nincs életben.
Mindent megtettünk, minden tőlünk telhetőt, de nem találtuk meg a holttestét
– mondta. Rábukkantak Suhajda Szilárd sátrára a 4-es táborban, körülbelül 7950 méteren. A sátorban sisakokat, kesztyűt és gyógyszereket is találtak, azokat lehozták.
27 év alatt 16 korábbi sikertelen magyar expedíció után Suhajda Szilárdnak reális célja volt pótlólagos oxigén használata és magashegyi teherhordók támogatása nélkül elérni Földünk legmagasabb pontját. Az Everest palack nélküli megmászása világviszonylatban is kiemelkedő teljesítmény. Az elmúlt 45 évben – mióta Reinhold Messner és Peter Habeler bebizonyították, hogy a feladat lehetséges és túlélhető – olyan kiváló magyar alpinisták próbálták elérni a csúcsot oxigénpalack nélkül, mint Várkonyi László, Klein Dávid vagy a legendás Erőss Zsolt.
Suhajda Szilárd az egyik legeredményesebb magyar expedíciós hegymászó volt. 2014-ben a 8051 méteres Broad Peaket, 2019-ben első és máig egyetlen magyarként a 8611 méteres K2-t, 2022-ben pedig a 8516 méteres Lhocét mászta meg pótlólagos oxigén használata és magashegyi teherhordók segítsége nélkül. A Mount Everesten a nyomkövetője alapján mért 8795 méteres elért magassággal Suhajda Szilárd az, aki a legmagasabbra jutott magyar palack és serpák nélkül.
Borítókép: Mikel serpa/Instagram