2025. 02. 22. Szombat Gerzson napja
Jelenleg a TV-ben:

Vezércikk

Következik:

Vezércikk 06:00

Színes

Carl Friedrich Gauss 170 éve halt meg

Az alsó-szászországi Braunschweigben született 1777. április 30-án, apja hentes, kertész, kőműves volt, mikor hogy hozta a sors, anyja még írni-olvasni sem tudott. Tehetsége korán megnyilatkozott, a legenda szerint háromévesen már kijavította apja számítás közben elkövetett hibáit, s hatévesen, amikor tanára azzal akarta lefoglalni a diákokat, hogy adják össze egytől százig a számokat, a kis Gauss másodpercek után megmondta az eredményt.

  • Carl Friedrich Gauss 170 éve halt meg

Elképesztő memóriával volt megáldva, nem csak a függvénytáblázatot tudta fejből, de olyan haszontalan adatokat is, mint a híres emberek életkora napokban.

Iskoláit ösztöndíjjal végezte, s gimnazistaként rájött, hogy ezerig a prímszámok száma fordítva arányos logaritmusukkal. 1799-ben az algebra alaptételének bizonyításáért kapott doktorátust - a komplex számokat egyébként csak 1831-ben definiálta, előtte mesterien megkerülte a kérdést. A számelmélet kezdetét 1801-es Disquisitiones Arithmeticae (Számelméleti vizsgálódások) című művétől számítják. Ő igazolta, hogy a természetes számok csak egyféleképp bonthatók prímtényezőkre. Körzővel és vonalzóval tizenhétszöget szerkesztett, s számelméleti úton bebizonyította, mely szabályos sokszögek szerkeszthetők ilyen módon. 1801-ben részt vett a szem elől vesztett Ceres kisbolygó fellelésében, Gauss a pálya hat jellemzőjét számításba véve jelezte a bolygó "feltalálási helyét", és kidolgozta a perturbáció-elméletet (a bolygók pályájában más égitestek hatására jelentkező zavar).

Gauss 1807-ben a Göttingeni Egyetem professzora és a csillagvizsgáló igazgatója lett. Geodéziával is foglalkozott, feltalálta a forgatható naptükröt, kidolgozta a Gauss-féle hibagörbét a természeti jelenségek normális eloszlásának jellemzésére, megalkotta a görbült felületek elméletét; az ő eredményeire épített Einstein az általános relativitás-elméletében.

Gauss nem hitte, hogy csak euklideszi geometria képzelhető el, s el is jutott a nem-euklideszi mértan egyes elemeihez, de mivel félt tudóstársai reakcióitól, nem publikálta eredményeit. Amikor levelezésében (a korabeli tudósok így tartották a kapcsolatot, osztották meg eredményeiket) nem-euklideszi geometriáról esett szó, azt írta: ezzel ő már régen foglalkozik, s mások ne tegyék ezt, mert kevesen értenék meg. Barátja, Bolyai Farkas 1831-ben elküldte neki a fia, János abszolút geometriáját részletező Appendixet (Bolyai rendszere az euklideszi és a nem-euklideszi geometriát is magában foglalja.) Gauss ezt felelte: "ha dicsérném, az azt jelentené, hogy magamat dicsérem, mert a mű egész tartalma, az út, melyet fiad követett, és az eredmények, amelyre jutott, majdnem végig megegyeznek részben már 30-35 év óta folytatott elmélkedéseimmel." Nyilvános véleményt azonban nem adott, amivel nagyban hozzájárult a Bolyaiak tragédiájához.)

Gauss kidolgozta az elliptikus függvények elméletét s a lineáris egyenletrendszerek megoldását. Hidrodinamikai kutatásai az energia-megmaradás elvének kidolgozását segítették, elektromágneses vizsgálatai eredményei révén jött létre az elektromos távíró. 1839-ben Mihail Osztrogradszkij nyomán megalapozta a potenciál-elméletet, a távolság négyzetével fordítottan arányos erők tanát, s kidolgozta a CGS fizikai mértékrendszert (cm, g, sec). A mágneses és az elektromos fluxusra (az erőtér egységnyi felületét metsző erővonalak száma) vonatkozó tétele az elektromágnesség alapképleteibe, a Maxwell-egyenletekbe épült be. A biztosításban a díjakat a halálozási arány és a valószínűség-számítás alapján állapította meg. Nevéhez fűződik a legkisebb négyzetek módszere amelyet mind a mai napig használnak minden tudományágban a mérési hiba hatásának minimalizálására.

A leghíresebb tudományos társaságok, így a brit Királyi Társaság és a Francia Akadémia tagja volt, megkapta a Becsületrendet, 1849-ben Göttingen díszpolgára lett. 150 dolgozata nagy hatással volt a matematikára, jóllehet sok fontos művét nem publikálta, mivel nem feleltek meg három elvének: Keveset, de éretten; mindent be kell fejezni; abszolút pontosság. Már életében - Isaac Newton és Arkhimédesz mellett - a matematikusok fejedelmének tartották. Egy anekdota szerint az 1850-es évek elején a nagy német tudós, Alexander von Humboldt Párizsban járva megkérdezte egy francia kollégáját: Ki Németország legnagyobb matematikusa? - Pfaff, hangzott a válasz. - És Gauss? - kérdezte megütközve Humboldt. - Ő a világ legnagyobb matematikusa - felelte a francia.)

Elméje soha nem nyugodott, a hatvanon is túl járt, amikor megtanult oroszul. Életében a munka volt az első, ami emberi kapcsolatai rovására ment: a híres, bár nem hiteles anekdota szerint, amikor megmondták neki, hogy felesége haldoklik, a számításaiba merült Gauss azt dünnyögte: Mondják meg neki, hogy várjon egy percet, amíg befejezem. Életét személyes tragédiák terhelték, mindkét felesége fiatalon halt meg, hat gyermeke közül csak egy élte túl. Minden idők egyik legnagyobb matematikusa 1855. február 23-án halt meg Göttingenben. Szülővárosában álló szobrának talapzata egy tizenhétszögű csillag. Számtalan intézményt, a Holdon krátert és egy kisbolygót is elneveztek róla, a CGS mértékegységrendszerben az ő nevét viselte a mágneses indukció mértékegysége.

Forrás: MTI

Fotó: Canva

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!