Donald Trump a washingtoni Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón az ukrán-orosz háború lezárását nehezítő tényezők között említette a "rendkívüli mértékű bizalmatlanságot" a felek között, ugyanakkor annak a meggyőződésének adott hangot, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök is komolyan gondolja a háború lezárását.
Megállapította, hogy a béke helyreállítása érdekében komoly lépések történtek a közelmúltban, ide értve az amerikai kormányzat kapcsolatfelvételét az orosz féllel. Az elnök úgy vélte, hogy a hivatalba lépését követő egy hónap alatt több előrehaladást sikerült elérni a háború befejezése érdekében, mint az előző három évben összesen.
Emmanuel Macron utalva az Oroszországgal kötött korábbi békemegállapodásokra, a minszki egyezményekre úgy vélte, hogy azok a belőlük hiányzó biztonsági garanciák miatt vallottak kudarcot, és óvott az elkövetett hibák megismétlésétől.
"Ez a béke nem jelenthet Ukrajna számára megadást, és nem jelenthet garanciák nélküli tűzszünetet, valamint teret kell adni Ukrajna szuverenitásának is"
– fogalmazott a francia államfő, és elismerését hangoztatta az amerikai törekvés előtt az Ukrajnának javasolt gazdasági partnerség miatt, ami – szavai szerint - része lenne az Ukrajna számára nyújtott biztonsági garanciáknak is.
Emmanuel Macron egyben elismerte, és azt hangoztatta, hogy az európaiak tudatában vannak annak, hogy többet kell tenniük Európa biztonsága és védelme érdekében, és igazságosabban kell megosztani annak költségeit az Egyesült Államokkal annál, mint az elmúlt sok évben történt.
Donald Trump és Emmanuel Macron találkozóján szó volt az amerikai-európai kereskedelmi kapcsolatokról, amivel kapcsolatban a francia államfő méltányos versenyt sürgetett, ugyanakkor felhívta a figyelmet a transzatlanti gazdasági kapcsolatok összekapcsoltságára, ami az áruk és szolgáltatások éves 1500 milliárd dolláros forgalmát takarja.
Donald Trump a találkozó előtt újságírók előtt méltányosnak nevezte saját, a kölcsönösségen alapuló vámpolitikai elképzelését, amivel kapcsolatban rámutatott, hogy az Egyesült Államok minden partnerével szemben pontosan akkora vámtételt szándékozik bevezetni, amit azok az amerikai importra alkalmaznak.