A visszaesés küszöbén áll az orosz gazdaság, éreztetik már hatásukat a hatalmas költségvetési ösztönzők, a szárnyaló kamatlábak, a makacsul magas infláció és a nyugati szankciók, de az ukrajnai háború három éve után a legváratlanabb helyről kapott segítséget, Donald Trump amerikai elnök dobhat egyes elemzők szerint Moszkvának mentőkötelet.
Trump gyors megállapodást szorgalmaz a háború befejezésére, egyelőre kihagyja Európát és Ukrajnát a tárgyalásokból, folyamatosan támadja Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt és Kijevet okolja Oroszország 2022-es inváziójáért, ami olyan politikai ajándék Moszkvának, amelyik komoly gazdasági előnyökkel is járhat.
Oroszország ugyanis eddig két rossz lehetőség között választhatott, állítja Oleg Vjugin, a moszkvai jegybank korábbi elnökhelyettese: vagy nem emeli tovább a katonai költségvetést, miközben újabb területeket próbál elfoglalni, vagy egyre többet költ a hadseregre, de utóbbi esetben azt kockáztatja, hogy évekig lassú lesz a gazdasági növekedés, magas az infláció és csökken az életszínvonal.
Bár a kormányzati kiadások általában ösztönzik a növekedést, akkor nem ez a helyzet, ha a pénzt fegyverekre fordítják a polgári szektor helyett. Így jutottak oda, hogy 21 százalékosak a kamatlábak, ami lassítja a vállalati beruházásokat és megfékezhetetlenné teszi az infláció megfékezését.
Az orosz gazdaság érdeke elfogadni Donald Trump ajánlatát
„Oroszország gazdasági okokból érdekelt a konfliktus diplomáciai lezárásáról szóló tárgyalásokban” – nyilatkozta Vjugin a Reutersnek. „Ezzel elkerülhető, hogy tovább fokozzuk a korlátozott erőforrások nem produktív célokra történő újraelosztását. Ez az egyetlen módja annak, hogy elkerüljük a stagflációt” – magyarázta.
A teljes cikk a Világgazdaság honlapján olvasható.
Fotó: Andrei Kholmov / Világgazdaság