Ankarában, az Igazság és Fejlődés Pártjának parlamenti frakcióülésén beszél arról Recep Tayip Erdogan török elnök, hogy Törökországot szomorúsággal tölti el, hogy az Oroszország és Ukrajna közötti feszültség újból fellángolt.
„Ismételten arra kérjük orosz és ukrán barátainkat, hogy párbeszéd útján oldják meg gondjaikat. Azokban az időkben, amikor a világ politikailag, gazdaságilag és katonailag is komoly veszélyeknek van kitéve, mi azt szeretnénk látni, hogy Oroszország és Ukrajna egymás mellett áll, ahelyett, hogy egymással szembe kerülne” – mondta.
Angela Merkel német kancellár telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, aki azt mondta neki: nagy aggodalommal tölti el, hogy Ukrajna hadiállapotot vezetett be. Putyin arra kérte a kancellárt, figyelmeztesse Kijevet, hogy óvakodjon a meggondolatlan lépésektől.
„A kancellár telefonon beszélt Putyin elnökkel és Porosenko elnök úrral is, hogy a helyzet oldását erőltesse. Nem fogjuk feladni ezeket az erőfeszítéseket” – mondta Heiko Maas, német külügyminiszter.
Az osztrák külügyminiszter szerint is aggodalomra ad okot az újabb ukrán-orosz konfliktus és nem zárta ki annak lehetőségét sem, hogy újabb szankciókat vezet be az EU Oroszországgal szemben.
„A további szankciók ügyét majd meglátjuk. A következő EU-csúcs december 10-én lesz és minden attól függ, hogy a két szemben álló fél, hogyan viselkedik, de ezt meg kell majd vizsgálnunk” – mondta Karin Kneissl.
Karin Kneissl volt az egyébként, akinek az esküvőjén még Augusztusban Vlagyimir Putyin orosz elnök tiszteletét tette, sőt táncolt is az osztrák miniszterrel. Az osztrák média meg is kérdezte a külügyért, hogy beszélt-e az orosz elnökkel és önmérsékletre kérte-e?
„Nincsen vele kapcsolatom, bár néhány ember azt hiszi van. De hadd ismételjem meg: már válaszoltam erre a kérdésre tegnap, de úgy tűnik, hogy ez érdekli a közvéleményt” – hárított Kneissl.
A Kreml szerint az ukrajnai hadiállapot bevezetése magában hordozza annak kockázatát, hogy eszkalálódni fog a konfliktus a délnyugati válságzónában. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta: a hadiállapot bevezetése szoros összefüggésben áll a jövő márciusi ukrán elnökválasztással, ugyanakkor az intézkedés miatt megnövekedhet a feszültség a Donyec-medencében.
Ne játsszanak a tűzzel!
A feszültség enyhítésére szólította Oroszországot és Ukrajnát a francia külügyminiszter, miután orosz kollégáját fogadta Párizsban. Arra kérte Szergej Lavrovot, hogy az oroszok a lehető leghamarabb bocsássák szabadon az elfogott ukrán katonákat és hajókat. Az orosz külügyminiszter csak annyit válaszolt: Ukrajna szövetségeseinek figyelmeztetnie kéne a kijevi vezetést, hogy nem szabad a tűzzel játszania.
Hatvan nap elzárás
Közben az elfogott 24-ből 2 ukrán tengerészt már el is ítéltek: 60 nap elzárást kaptak. Az ügyben eljáró krími bíróság ma még várhatóan 10 ukránra szab ki hasonló büntetést. Az orosz biztonsági szolgálat korábban nyilvánosságra hozta több foglyul ejtett haditengerész vallomását; egyikük azt mondta, a küldetés teljesítésekor tisztában volt azzal, hogy ez egy provokatív akció. Az ukrán haditengerészet parancsnoka szerint ez azonban hazugság, amit az oroszok erőszakkal kényszerítettek ki a katonából.