A kelet-szíriai Banghouz városa az Iszlám Állam utolsó szír állomása, ám az arab és kurd milíciák szövetségéből létrejött Szíriai Demokratikus Erők egységei már itt is körbekerítették őket. Parancsnokuk szerint napokon belül végleg megszabadítják a közel-keleti államot a terroristáktól.
„Az Iszlám Állam az utolsó kilométerekre szorult vissza – már csak egy kilométernyi terület van a kezükön Baghouzból, és az Szír Demokrata Erők lassan arról is kiszorítja őket. Szóval azért vagyunk itt, hogy élelmet, orvosi ellátást, és takarókat kínáljunk fel. Bármit, ami segít az embereknek” – mondta Dave Eubank.
A város visszafoglalására irányuló hadműveletek azonban megrekedtek, mert kiderült, hogy számos civil, köztük nők és gyerekek rekedtek a térségben, akiket az iszlamisták élő pajzsként használnak. Sok dzsihadista is megpróbál menekülni, ám a megfutamodó tagok legtöbbször a terrorszervezet fegyvereseivel találják szembe magukat.
„Az elmúlt két hét során mintegy ötezer menekülőt láttunk, akik az Iszlám Állam elől futnak. Majdnem mindegyikük az ISIS katonája, elképesztő azt látni, ahogy a Szír Demokrata Erők megkegyelmez nekik. Azt mondták, a szervezet fogságában voltak, el akarnak menekülni, de az ISIS lőni fog rájuk” – tette hozzá Dave Eubank.
Washington a hétvégén felszólította az európai államokat, hogy fogadják vissza és állítsák bíróság elé azt a több mint nyolcszáz, európai állampolgárságú szélsőségest, akiket Szíriában fogtak el.
Az európai külügyminiszterek hétfői találkozóján ezt több politikus is elutasította. Szijjártó Péter, magyar külügyminiszter felhívta a figyelmet arra, hogy a Szíriában harcoló globális koalíció sikereket ért el, ám ez nem jelenti,a terrorszervezet teljes legyőzését.
„Egyetértés van abban, hogy bár nagy dolog, hogy az ISIS elleni globális koalíció sikereket ért el, és a területek 98 százaléka felszabadítottnak minősíthető, ugyanakkor ez nem megelégedésre ad okot, hanem figyelembe kell venni azt, hogy az ISIS taktikát változtatott, másrészt próbálja visszaküldeni Európába azt a kb. ötezer zsoldos terroristát, akik korábban a Közel-Keletre mentek, hogy harcoljanak az Iszlám Állam színeiben” – fejtette.
A tervek szerint az Iszlám Állam megsemmisítése után az Egyesült Államok megkezdi csapatai kivonását Szíriából. A Washington támogatását élvező kurdok azonban attól tartanak, hogy ez az őket terroristákként kezelő tekintő Törökország térnyeréséhez vezethet a térségben.
Közben a kurd–arab ernyőszervezet felkérte Washingtont, hogy ne vonjon ki minden katonát Szíriából.