Az ügyben eddig két személy ellen emeltek vádat, kettőt pedig őrizetbe vettek. A vád szerint politikusok és üzletemberek magánbeszélgetéseit hallgatták le két étteremben. A felvételek miatt a lengyelek több mint fele előre hozott választást akar.
Bizalmi szavazással erősítette meg a miniszterelnököt és kormány lehallgatási botrány miatt meggyengült pozícióját a varsói parlament. A kormányzó Polgári Platform és a Lengyel Néppárt tagjain kívül független képviselők is támogatták a kabinetet. A voksolást Donald Tusk kezdeményezte, hogy kellő felhatalmazással képviselhesse országát a ma kezdődő uniós csúcson.
„Holnap Brüsszelbe utazom, és biztosnak kell lennem abban, hogy a parlamenti képviselők többsége támogat, tovább dolgozhatok a parlamentben és a kormányban. Felhatalmazás nélkül nem leszek hatékony, a kormány nem lesz szilárd és állhatatos a lehallgatási ügy tisztázásában, valamint az állam érdekeinek érvényesítésében” – mondta még szerdán, a szavazást megelőzően a kormányfő.
A jobboldali ellenzék a bizalmi szavazás ellenére is a kabinet távozását követeli. „Ha lenne egy kis humorérzékük azoknak, akik Lengyelországot vezetik, elmennének, mert szégyent hoztak magukra azzal, amit a Wprost hetilap feltárt” – nyilatkozta Mariusz Blaszczak, a Jog és Igazságosság Párt frakcióvezetője.
A lengyel újság több kormánypárti politikus magánbeszélgetését is nyilvánosságra hozta. A trágár szavakkal tarkított titkos felvételeket két étteremben készítették. Azóta vádat emeltek az egyik pincér ellen, és a lap főszerkesztőjét is kihallgatták ki tanúként. A kormányfő és az érintett politikusok szerint bűnözői csoport állhat a lehallgatások mögött. A bizalmi szavazás után a miniszterelnök közölte azt is, továbbra is Radoslaw Sikorski külügyminisztert jelöli az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselői tisztségére. Sikorski az egyik felvételen értéktelennek nevezte országa Egyesült Államokhoz fűződő kapcsolatát.